Tydzień przedświąteczny to okres wzmożonych przygotowań – czas wyjazdów i zakupów. Aby nie dać się okraść lub oszukać pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Przygotujmy się do bezpiecznej podróży samochodem.

Pamiętajmy, o właściwym zabezpieczaniu domów i mieszkań. Jeśli udajmy się na dłuższy, kilkudniowy wyjazd poinformujmy o tym  sąsiadów. Poprośmy ich o zwracanie baczniejszej uwagi na nasz dobytek i zabieranie ulotek sprzed drzwi.  Właściwie zabezpieczmy także piwnice.

 

Podczas wyjazdów zachowajmy szczególną uwagę na drogach. Dostosujmy prędkość do warunków atmosferycznych oraz ilości użytkowników dróg. Pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa  oraz właściwym zabezpieczeniu naszych pociech (stosujmy foteliki samochodowe oraz podkładki stosownie do wieku oraz wzrostu dziecka).   Nie spieszmy się. Pamiętajmy, że lepiej dojechać kilkadziesiąt minut później niż uczestniczyć w zdarzeniu drogowym.

Odpowiednio zabezpieczajmy swoje pojazdy na parkingach. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie szyby przed opuszczeniem pojazdu.  Nie pozostawiajmy w samochodzie żadnych dokumentów i wartościowych rzeczy. Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych.

 

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zakupów. Wybierając produkty nie pozostawiajmy torebek i saszetek w koszykach, nośmy je zawsze przy sobie, na ramieniu lub trzymajmy w ręce. Portfele i telefony komórkowe nośmy tylko w wewnętrznych kieszeniach torby, saszetki lub kurtki, najlepiej zamykanych na zamek, nigdy nie wkładajmy wartościowych rzeczy  do zewnętrznych kieszeni toreb, spodni lub kurtek.  Zwracajmy szczególną uwagę na swoje pociechy, nie pozwólmy, żeby dzieci oddalały się od nas. Szczególnie przy kasach zwracajmy uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu i pilnujmy swojego  mienia, nie kładźmy portfeli i torebek przy kasie, cały czas trzymajmy je przy sobie.  Wybierając hasło pin przy płaceniu kartą zasłaniajmy urządzenia w taki sposób, aby nikt nie mógł odczytać naszych haseł. Nie zapisujmy ważnych haseł oraz kodów  dostępu w notatnikach i portfelach, które mogą stać się łupem złodzieja.


Pamiętajmy o konieczności szczególnego zwracania uwagi na swoje mienie (torebki, portfele, telefony) w miejscach, gdzie znajduje się dużo ludzi tj. autobusy, targowiska, cmentarze, kościoły.

 

Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452