Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

Głogowscy policjanci ruchu drogowego prowadzą dzisiaj działania „Stop agresji na drodze!”. Typowe przejawy agresji za kierownicą każdy z nas często obserwuje sam: to obraźliwe gesty i krzyki zza kierownicy, nieuzasadnione używanie klaksonu, niebezpieczne manewry autem a nawet rękoczyny. Przyczyn agresji jest wiele, ale na pewno nie poprawia ona poziomu bezpieczeństwa na drogach. Pamietajmy, że każdy może popełnić błąd na drodze, przydażyć się to może również drogowemu „szeryfowi”, który później sam musi się tłumaczyć ze swojego zachowania.

Najczęściej agresja jaką obserwujemy na drodze ma inne przyczyny a zachowanie innych użytkowników ruchu drogowego,  to tylko czynnik, który wywołuje reakcję – chęć udowodnienia innym wyższości i agresję. Agresor zapomina przy tym, że każdy kierujący czy pieszy jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Obowiązują ich te same przywileje jak również obowiązki uregulowane przepisami kodeksu drogowego. Żaden z nich nie jest „szeryfem”, który ma prawo samodzielnie wymierzać sprawiedliwość na drodze.


Przejawy agresywnego zachowania to najczęściej:


- niestosowne gesty
- używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł drogowych niezgodnie z przepisami
- jazda „zderzak w zderzak” mająca na celu wymuszenie zwiększenie prędkości lub zjechanie na pobocze
- używanie słów wulgarnych
- utrudnianie włączenia się do ruchu
- korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego
- ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie


Przypominamy, że każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują takie same prawa. Każdy kierowca musi przestrzegać przepisów w takim samym zakresie
bez względu na posiadane umiejętności czy predyspozycje do kierowania pojazdami. Kierowcy, którzy  „wymierzają” sprawiedliwość samodzielnie, mogą się narazić na odpowiedzialność karną.


PRZYPOMINAMY


„Stop agresji drogowej” – jeśli widziałeś agresywne i niebezpieczne zachowanie za kierownicą? Poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji. Nagrania z zapisem nieprawidłowych zachowań można również przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Policjant ruchu drogowego w trakcie kierowania ruchem.

 


Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452