Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

Trudno jednoznacznie wskazać co kieruje osobami, które w taki sposób zachowują się na drodze. Najczęściej agresja ma inne przyczyny a zachowanie innych użytkowników ruchu drogowego, to tylko katalizator, który wywołuje reakcję – agresję i chęć udowodnienia wyższości. Agresor zapomina przy tym, że każdy kierujący czy pieszy jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Obowiązują ich te same przywileje jak również obowiązki uregulowane przepisami kodeksu drogowego. Żaden z nich nie jest „szeryfem”, który ma prawo samodzielnie wymierzać sprawiedliwość na drodze.

Przejawy agresywnego zachowania to najczęściej:

- używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł drogowych niezgodnie z przepisami

- jazda „zderzak w zderzak” mająca na celu wymuszenie zwiększenie prędkości lub zjechanie na pobocze

- niestosowne gesty

- używanie słów wulgarnych

- utrudnianie włączenia się do ruchu

- korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego

- ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie

Przypominamy, że każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują takie same prawa. Każdy kierowca musi przestrzegać przepisów w takim samym zakresie

bez względu na posiadane umiejętności czy predyspozycje do kierowania pojazdami. Kierowcy, którzy  „wymierzają” sprawiedliwość samodzielnie, mogą się narazić na odpowiedzialność karną.

„Stop agresji drogowej” – jeśli widziałeś agresywne i niebezpieczne zachowanie za kierownicą? Poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji. Nagrania z zapisem nieprawidłowych zachowań można również przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

           

Oficer prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

st.asp. Łukasz Szuwikowski

tel. 604 904 452