Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice

Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii z promieni słonecznych jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne i jak one właściwie działają?

Jak działa fotowoltaika?

Działanie fotowoltaiki nie jest niczym skomplikowanym. Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki czemu powstaje prąd stały, który później w falowniku przekształcany jest na prąd zmienny po to, by mógł trafić do gniazdek. Jeśli wyprodukowanej energii będzie zbyt dużo, trafia ona do sieci elektrycznej, a my możemy odebrać do 80% wytworzonej energii. Analogicznie, jeśli energii będzie zbyt mało - jest ona pobierana z sieci.

Program Mój Prąd

Warto wspomnieć o dofinansowaniu na panele fotowoltaiczne, konkretnie chodzi tu o program Mój Prąd, który ruszył 1 lipca 2021 roku. Dofinansowanie to może wynosić nie więcej, niż 3000 zł na jedno przedsięwzięcie (jeżeli np. posiadamy więcej, niż jeden dom z instalacją fotowoltaiczną, możemy starać się o dofinansowanie na wszystkie nasze posiadłości). Nabór wniosków trwa od 1 lipca 2021 roku do 22.12.2021 roku. Program obejmuje inwestycje w fotowoltaikę poniesione już od 1 lutego 2021 roku, a więc aż 5 miesięcy przed jego uruchomieniem. Beneficjentami mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które zawarły umowę regulującą kwestie związane z wprowadzaniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Program ma zachęcić do montowania instalacji fotowoltaicznej i nie da się zaprzeczyć temu, że spełnia swoją rolę, to m.in. dzięki temu programowi coraz więcej Polaków decyduje się na fotowoltaikę w swoim gospodarstwie domowym.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej?

Określenie potrzebnej nam mocy instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle istotnym aspektem przy planowaniu tej inwestycji. Najlepiej skonsultować się ze specjalistami, ale tę wartość można obliczyć również samemu. W przypadku, gdy znamy roczne zużycie prądu, najczęściej stosujemy następujący wzór:

Roczne zużycie prądu w kWh x 1,2 ÷ produkcja roczna z kW = moc instalacji fotowoltaicznej

Jednak w sytuacji, gdy większa ilość prądu zużywa się zimą, lepiej będzie zastosować ten wzór:

Kwota rachunku miesięcznego w zł x 12 miesięcy x 2,1 ÷ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej

Jaki kierunek instalacji wybrać?

Kolejną kluczową sprawą dla wydajności paneli fotowoltaicznych jest kierunek, w którym jest ona zamontowana. Całkowicie odradza się kierunek północny, ponieważ w Polsce nie pokryje on zapotrzebowania energetycznego. Rozważa się instalację wschód-zachód i południe. Instalacja na południe uważana jest za najbardziej optymalny kierunek, ponieważ umożliwia największy pobór energii i osiąga bardzo wysokie moce w szczycie, jednak nie będzie to najlepszy wybór dla wszystkich osób. Instalacja wschód-zachód może lepiej sprawdzić się przy ograniczonym miejscu, nie wymaga ona zachowania dużych odstępów, ale przyjęło się, że taki rodzaj montażu zwraca się dłużej.

Dodatkowe informacje: Sprawdź informacje dodatkowe na stronie 4oze.pl, gdzie dowiesz się, czy panele fotowoltaiczne będą dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Czy fotowoltaika się opłaca?

W znacznej większości przypadków tak. Koszty prądu wzrastają, a decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, koszt energii elektrycznej znacznie się obniża. Ponadto, zwiększa się wartość naszej nieruchomości a produkowana przez nas energia jest ekologiczna. Poza dofinansowaniem możemy skorzystać z ulg: termomodernizacyjnej dla osób fizycznych i inwestycyjnej dla rolników. Podsumowując, fotowoltaika zdecydowanie się opłaca.