Czasami stajemy przed pytaniem – co zrobić z odpadami, które nie nadają się do standardowych pojemników na śmieci? Stare meble, gruz, zużyta elektronika… Zamiast wyrzucać je gdzie popadnie, Głogów oferuje wygodne i ekologiczne rozwiązanie – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). To miejsce, które pomaga dbać o porządek w mieście i w naszych domach, przyjmując odpady, które mogłyby trafić do lasów lub na nielegalne wysypiska. Sprawdź, gdzie znajduje się PSZOK w Głogowie i jak z niego korzystać.
- Adres i godziny otwarcia PSZOK Głogów
- Jakie odpady przyjmowane są w PSZOK Głogów?
- Gdzie oddać bioodpady w dużych ilościach w Głogowie?
- Jakie są limity na mieszkańca w PSZOK w Głogowie?
Adres i godziny otwarcia PSZOK Głogów
Jeśli chcesz pozbyć się odpadów w sposób zgodny z przepisami i bezpieczny dla środowiska, na terenie Głogowa działają trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Są one dostępne w różnych lokalizacjach, co pozwala na wygodne korzystanie z usług mieszkańcom w całym mieście.
-
PSZOK ul. Transportowa 6
Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, a w soboty od 8:00 do 16:00. Pamiętaj o przerwach technicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-13:30, a w soboty 11:00-11:30. -
PSZOK ul. Przemysłowa 7a
Tutaj również masz możliwość oddania odpadów od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 i w soboty od 8:00 do 16:00. Obowiązują przerwy techniczne tak jak przy ulicy Transportowej. -
PSZOK ul. Komunalna 3
Ten punkt działa nieco inaczej – jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Niestety, w soboty punkt jest zamknięty, więc warto to mieć na uwadze przy planowaniu wizyty.
Dzięki trzem różnym lokalizacjom, masz wybór i możesz wybrać punkt, który znajduje się najbliżej Ciebie lub najbardziej odpowiada Twojemu harmonogramowi. Pracownicy na miejscu służą pomocą w przypadku pytań, a odpady muszą być odpowiednio zabezpieczone i przygotowane, zgodnie z regulaminem PSZOK.
Jakie odpady przyjmowane są w PSZOK Głogów?
PSZOK w Głogowie jest idealnym miejscem, by w legalny i ekologiczny sposób pozbyć się odpadów, których nie można wrzucać do standardowych pojemników na śmieci. Możesz dostarczyć tam szeroki zakres odpadów, jednak ważne jest, abyś wiedziała, jakie konkretnie frakcje są akceptowane.
Bez limitu przyjmowane są:
- Opakowania z papieru, tektury, szkła, metali i tworzyw sztucznych,
- Bioodpady, takie jak trawa, liście i gałęzie,
- Odpady wielkogabarytowe (np. stare meble, fotele),
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (RTV, AGD),
- Baterie, akumulatory, żarówki, świetlówki,
- Szkło remontowo-budowlane, np. szyby okienne (tylko na ul. Transportowej),
- Przeterminowane leki i chemikalia, takie jak farby, rozpuszczalniki,
- Tekstylia, odzież, a nawet opakowania po środkach ochrony roślin czy nawozach.
PSZOK w Głogowie nie przyjmuje jednak zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów budowlanych zawierających azbest, czy też ponadgabarytowych biodegradowalnych (np. korzeni). Ważne jest, by odpady były odpowiednio posegregowane i przygotowane, aby przyjęcie ich przebiegło sprawnie.
Gdzie oddać bioodpady w dużych ilościach w Głogowie?
Jeśli masz większą ilość bioodpadów, jak np. gałęzie, trawa czy liście, to PSZOK w Głogowie jest miejscem, gdzie możesz je bezpłatnie oddać. Standardowe bioodpady, jak trawa, drobne gałęzie czy liście, przyjmowane są w każdym z trzech działających punktów selektywnej zbiórki odpadów: przy ul. Transportowej 6, Przemysłowej 7a oraz Komunalnej 3. Pamiętaj jednak, że w przypadku bardzo dużych ilości, szczególnie jeśli bioodpady mają ponadgabarytowy charakter (np. grube gałęzie, korzenie o średnicy powyżej 50 mm), nie będą one przyjmowane w PSZOK.
W takiej sytuacji najlepiej skierować się do PSZOK przy ul. Komunalnej 3, ponieważ tam mogą być przyjmowane ponadgabarytowe odpady, chociaż nie dotyczy to odpadów bio. Duże ilości tego typu odpadów warto najpierw skonsultować z pracownikami PSZOK, aby upewnić się, jakie rozwiązania są dostępne.
Jakie są limity na mieszkańca w PSZOK w Głogowie?
Każdy mieszkaniec Głogowa, korzystający z PSZOK, ma określone limity dotyczące niektórych rodzajów odpadów, które może oddać w ciągu roku. Dla większości standardowych frakcji odpadów, takich jak papier, plastik, szkło, odpady wielkogabarytowe, elektrośmieci czy baterie, nie obowiązują żadne ograniczenia ilościowe.
Jednak w przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych takich jak gruz, beton, ceramika, usunięte tynki czy tapety, obowiązuje limit 600 kg rocznie na nieruchomość. Oznacza to, że w ciągu roku możesz oddać do PSZOK maksymalnie 600 kg tego typu odpadów.
Drugim rodzajem odpadów objętym limitem są zużyte opony z pojazdów osobowych (do 3,5 tony). Możesz oddać do dwóch kompletów opon rocznie na nieruchomość.
Jeśli masz większą ilość odpadów, warto skontaktować się z PSZOK lub rozważyć inne opcje utylizacji, aby nie przekroczyć limitów. Pracownicy PSZOK mają prawo odmówić przyjęcia odpadów, jeśli limit został już wyczerpany.