Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

Czasami zdarzają się sytuacje, że samochód odmawia posłuszeństwa, a trzeba coś pilnie załatwić lub udać się w dłuższą podróż. Wtedy, przeważnie, zaczyna się nerwowe szukanie zapasowego auta wśród rodziny i znajomych. Jednakże nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ w razie jakiejś kolizji wystawia się na szwank relacje osobiste. Dobrym rozwiązaniem natomiast jest wynajęcie samochodu.

Wynajęcie samochodu - niezbędne dokumenty i kto może nim kierować

 Wynajęcie samochodu - niezbędne dokumenty i kto może nim kierować

Osoba chcąca wynająć samochód musi posiadać przy sobie dokument tożsamości oraz prawo jazdy, które uprawnia go kierowania odpowiednim typem pojazdu. Ponadto czasami wypożyczalnie życzą sobie, aby kierowca miał ukończone 21 lat i posiadał dokument od co najmniej roku. Samochód musi być prowadzony przez najemcę lub inną osobę wskazaną w umowie.

Wynajem i zwrot samochodu

Wynajem auta to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością, dlatego też warto wcześniej dokonać rezerwacji np.: pod tym linkiem https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-szczecin/ . Ma się wtedy pewność, że auto będzie czekało na nas gotowe do jazdy.

Ponadto wynajmowany samochód powinien być zatankowany do pełna i taki też zwrócony. Zwracając auto, należy je również umyć i posprzątać, chyba że wykupiono dodatkową usługę sprzątania lub jest ona wliczona w cenę najmu. Jeżeli dana wypożyczalnia samochodów posiada kilka oddziałów, to raczej nie ma problemu z jego pozostawieniem w innym miejscu niż pierwotne. Możliwa jest wtedy dodatkowa opłata, niewliczona w podstawową cenę.

Koszty związane z wynajęciem auta

Cena zależy od marki oraz klasy samochodu. Na pewno będzie niższa w przypadku aut małych tzw. miejskich, niż w przypadku limuzyn i popularnych SUV-ów. Ceny zaczynają się od ok. 50 zł, a kończą nawet na 300 zł za dobę. W przypadku dłuższego okresu najmu kwoty te spadają. Jest to koszt bazowy, do którego należy doliczyć jeszcze wszelkie dodatkowe opcje takie jak fotelik dla dziecka, drugiego kierowcę, łańcuchy na koła, dodatkowe ubezpieczenie. Niektóre wypożyczalnie doliczają także zwrotną kaucję, więc warto wcześniej poczytać warunki wypożyczenia auta, aby być przygotowany na zamrożenie odpowiedniej gotówki.

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Wynajmowany samochód powinien posiadać ubezpieczenie OC i AC. W przypadku polisy AC, wynajmujący jest zobowiązany do wykonania napraw do kwoty, od której ubezpieczenie obowiązuje. Firmy ubezpieczeniowe przeważnie ustalają tę granicę w wysokości 500 zł. Czasami warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, szczególnie warte w przypadku dłuższego okresu wypożyczenia samochodu.

Wynajęcie auta z polisy OC sprawcy

Wynajem auta to nie tylko prywatne wypożyczanie samochodu, ale także auta zastępcze z polisy OC. Jest to opcja wynajęcia bezgotówkowego, którego koszty pokrywa ubezpieczyciel sprawcy kolizji. Przykładem może być samochód zastępczy z OC TUW. Poszkodowanemu należy się takie auto, kiedy jego uległo takiemu uszkodzeniu, że nie może być dopuszczone do ruchu po drogach publicznych. Okres najmu samochodu zastępczego powinien umożliwiać załatwienie wszelkich formalności oraz naprawę uszkodzonego pojazdu.