Covid-19 zmienił życie nas wszystkich. Pandemia ma wpływ zarówno na życie jednostek, jak i na globalną gospodarkę. Podczas, gdy kraje starają się chronić swoich obywateli i powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, przestępcy szukają sposobów, aby pozbawić nas oszczędności. Pandemia stworzyła nowe możliwości dla przestępców. Oszustwa internetowe przybierają na sile, przestępcy wykorzystują nowe metody. Jednak im większa jest nasza wiedza na temat mechanizmów ich popełniania, tym większą mamy szansę by się przed nimi uchronić.

W czasie pandemii zalecana jest płatność bezgotówkowa, czyli odchodzenie
od gotówki, przekazów pocztowych i czeków na rzecz płatności elektronicznych. Tworzy to szereg możliwości, które wykorzystują oszuści.

Znanym sposobem oszustów to tzw. phishing – wyłudzanie danych. Przestępcy wykorzystują oprogramowanie lub podszywają się za inną osobę lub instytucję
w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Oprogramowanie daje przestępcom możliwość podmiany numeru rachunku bankowego w systemowym schowku. Gdy osoba wykonująca przelew skopiuje numer konta bankowego z faktury w PDF i wklei go do pola w formularzu banku, złośliwe oprogramowanie podmieni numer rachunku kopiowany poprzez skrót klawiszowy
„ctrl +c”, na inny, należący do przestępcy.

Inny sposób to przekierowanie. Oszustwo polega na tym, że możliwość płatności pojawia się wówczas, kiedy klikniemy w odnośnik w osobnym oknie.
To przekierowanie do strony oszusta, gdzie zostawiamy swoje dane.

Kolejnym znanym sposobem oszustwa przy płatnościach elektronicznych
to łudząco podobne strony internetowe. Zazwyczaj przestępcy wysyłają do nas wiadomość, w których są załączone linki do stron internetowych. Kiedy wchodzimy
na łudząco podobną stronę zostawiamy swoje dane przestępcy.

Oszuści tworzą także nakładki na strony serwisów PayU, Dotpay
czy Przelewy24. Podczas robienia zakupów przez Internet chętnie korzystamy
z możliwości opłacenia zamówienia szybkim przelewem. Cała procedura płatności odbywa się bowiem w kilka minut. Tę prostotę i szybkość dokonania takich transakcji wykorzystują oszuści przechwytując loginy i hasła do bankowości internetowej poprzez specjalne nakładki.

Stosuj zasadę 3xP

  1. POPATRZ / POKAŻ KOMUŚ
  2. PORÓWNAJ I PRZEMYŚL
  3. PODEJMIJ DECYZJĘ
  • Popatrz, jak wygląda strona internetowa. Czy jest identyczna, jak ta z której wykonujesz przelewy? Nie ma pomyłki w adresie? Czy może jest łudząco podobna, ale widzisz różnice?
  • Porównaj stronę, na którą zostałeś przekierowany ze stroną wyszukując ją w wyszukiwarce Google. Sprawdź, czy strona jest stroną zabezpieczoną – ma ikonkę kłódki, zabezpieczenie.
  • Po otrzymaniu wiadomości SMS z kodem autoryzacyjnym sprawdź dokładnie, czy wygląda jak zawsze.
  • Sprawdzaj po kolei każdą stronę internetową zamiast „przeklikania” wszystkiego bez czytania aby jak najszybciej zakończyć transakcję.
  • Przemyśl, czy możesz dokonać przelewu.
  • Podejmij decyzję po dokładnym sprawdzeniu stron.

Oficer prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

podinsp. Bogdan Kaleta

tel. 604 904 452