Policja Głogów: Policyjny poradnik prewencyjny P-O-K-A-Z” K, jak kradzież przez media społecznościowe

1 min czytania

Oszustwa internetowe przybierają na sile, a przestępcy wykorzystują nowe metody, by pozbawić nas oszczędności. Tym razem zwracamy uwagę na korzystanie z mediów społecznościowych.

Schemat działania oszustów jest podobny dostajemy wiadomość od naszego znajomego na komunikatorze np. Messengerze, w której prosi nas o szybki przelew niewielkiej kwoty. Argumentuje, że dokonał już zakupu, ale ma kłopot z płatnością i prosi nas o niewielką kwotę. Często podsyła link, który przekierowuje nas do fałszywej strony internetowej.

Tu również stosujemy zasadę 3xP:

  1. POPATRZ / POKAŻ KOMUŚ
  2. PORÓWNAJ I PRZEMYŚL
  3. PODEJMIJ DECYZJĘ
  • Po otrzymaniu wiadomości od znajomego, skontaktuj się telefonicznie lub wyślij SMS z zapytaniem, czy na pewno jest autorem wiadomości i potrzebuje pieniędzy.
  • Popatrz, jak wygląda strona internetowa. Porównaj. Sprawdź, czy jest identyczna, jak ta z której wykonujesz przelewy? Nie ma pomyłki w adresie? Czy może jest łudząco podobna, ale widzisz różnice? Sprawdź, czy strona jest stroną zabezpieczoną i czy ma ikonkę kłódki.
  • Przemyśl, czy możesz dokonać przelewu.
  • Podejmij decyzję po dokładnym upewnieniu się.

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

podinsp. Bogdan Kaleta

Komenda Powiatowa Policji w Głogowie,

glogow.policja.gov.pl/dgl/aktualnosci/bieza/28902,Policyjny-poradnik-prewencyjny-P-O-K-A-Z-K-jak-kradziez-przez-media-spolecznosci.html

Autor: krystian