Zwyczaj używania fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych w okresie świąteczno-noworocznym, zadomowił się już w naszej kulturze. Problemem jest bezpieczeństwo ich użycia oraz odpalanie dla zabawy przez dzieci i młodzież bez nadzoru osób dorosłych w miejscach publicznych. Jest to niebezpieczne i zakłóca spokój i porządek publiczny.
Używanie fajerwerków przez osoby, które nie ukończyły 18 lat jest dozwolone jedynie pod nadzorem rodziców lub prawnych opiekunów.
Miejsca, gdzie sprzedawane są środki pirotechniczne są systematycznie kontrolowane przez policjantów, którzy przypominają sprzedającym i kupującym o zasadach obchodzenia się z nimi. Pouczają również sprzedawców o tym, że nie wolno sprzedawać fajerwerków i petard osobom niepełnoletnim. Grozi za to kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2. Nie można handlować materiałami pirotechnicznymi na straganach, rynkach, na ulicach czy z pojazdów.
Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci oraz do wszystkich użytkowników fajerwerków i petard o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
- Przed odpaleniem petardy należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować zgodnie z nią.
- Kupując jakiekolwiek materiały pirotechniczne należy zwrócić uwagę czy są one dopuszczone do obrotu w naszym kraju – czy zostały przetestowane i czy są bezpieczne dla użytkownika,
- Fajerwerków nie należy używać w grupie osób oraz w miejscach, gdzie mogą spowodować zagrożenie np. pożarem,
- Nie powinny ich odpalać osoby znajdujące się pod działaniem alkoholu ani też dzieci, które mają ograniczoną zdolność do realnej oceny sytuacji,
- Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych. Wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może dojść do zapalenia włosów lub garderoby. Wybuch może również spowodować uszkodzenie słuchu. Używać ich można tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni.
- Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do naszego lub sąsiadów mieszkania i spowodować panikę bądź pożar.
- Z tych samych względów nie wolno kierować ich w stronę zabudowań. Wypuszczamy je zawsze na wolną przestrzeń.
- Nie wolno rzucać petard i fajerwerków na samochody, stacje paliw i zbiorniki z płynami łatwopalnymi.
Pamiętajmy o tym, że środki pirotechniczne to materiały wybuchowe, mają dużą temperaturę palenia się i duże pole rażenia w momencie wybuchu. Wypuszczając petardę lub inny fajerwerk trzeba przewidzieć tor lotu i miejsce upadku. Bawiąc się tak niebezpieczną zabawką, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić. Osoby, które nieostrożnie obchodząc się z materiałami pirotechnicznymi, w wyniku nieodpowiedzialności czy braku rozwagi, spowodują zagrożenie dla innych osób lub mienia, mogą być ukarane mandatem karnym lub skierowany zostanie wobec nich wniosek o ukaranie do sądu (art. 83 Kodeksu Wykroczeń).
Przepisy Prawa:
Ustawa z dnia 21.06.2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym (Dz. U. nr 67 poz. 679 z 2001 r.).
Art. 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kodeks wykroczeń
Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452