Jakie korzyści przynosi franczyza?

Obecnie coraz więcej firm działa na zasadach franczyzy. Jest to wygodne rozwiązanie w szczególności dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają dużego doświadczenia w biznesie i boją się porażki. Sprawdzamy, jakie korzyści przynosi franczyza i dla kogo jest to najlepsza forma prowadzenia działalności gospodarczej.

Czym jest franczyza?

Na początku warto przypomnieć, czym w ogóle jest biznes oparty na franczyzie. Franczyzobiorcę łączy z franczyzodawcą umowa, na mocy której ten pierwszy otrzymuje niezbędne wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Chodzi tutaj nie tylko o wsparcie stricte merytoryczne - franczyzobiorca dostaje gotowy plan prowadzenia firmy, logo, nazwę, podpowiedzi dotyczące wymogów lokalowych, pomysły na reklamę. Sam zakres współpracy zależy od warunków franczyzodawcy. Ten zaś w zamian za pomoc ma prawo do udziału w zyskach franczyzobiorcy. Zwykle określa się udział procentowy, lecz zależy to od uzgodnień pomiędzy stronami umowy. Dostępne oferty franczyzy można przejrzeć na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci - sprawdź więcej.

Franczyza - dla kogo?

Biznes oparty na franczyzie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby prowadzić własną działalność gospodarczą, jednak nie mają pomysłu na to, czym dokładnie chciałyby się zajmować. Zamiast próbować swoich sił w czymś niepewnym, można sięgnąć po sprawdzone rozwiązania biznesowe, które innym przyniosły zyski. W ten sposób reklamują się franczyzodawcy i jest w tym sporo racji - warto mieć na uwadze, że na zasadach franczyzy działają znane sklepy, takie jak Żabka, Carrefour Express czy Delikatesy Centrum. Większość konsumentów kojarzy te nazwy, stąd też kolejna zaleta biznesu franczyzowego - franczyzobiorca może prowadzić działalność pod znanym szyldem. Co więcej, biznes franczyzowy nie wymaga tak dużego kapitału początkowego, jak rozkręcanie własnej firmy. Oczywiście franczyzobiorca musi nieco zainwestować w nowo powstałą działalność gospodarczą, jednak często wystarczy jedynie kilka tysięcy złotych na start. Założenie własnej działalności dysponując tak niską kwotą raczej nie byłoby możliwe. Ogromną zaletą jest także możliwość wsparcia na każdym etapie rozwoju firmy. Chodzi tutaj głównie o sposoby reklamowania się, pozyskiwania klientów czy wprowadzania nowych towarów do oferty.

Franczyza a zyski

Jak zostało wspomniane powyżej, franczyzobiorca zobowiązany jest oddać franczyzodawcy część wypracowanego zysku. Jest to niejako zapłata za otrzymaną pomoc, gotowy pomysł i nazwę. W praktyce jednak franczyzobiorca musi najpierw osiągnąć zyski, aby później móc je dzielić. Oznacza to, że w przypadku poniesienia straty franczyzodawca nie ma prawa domagać się zapłaty. Oczywiście wszystko zależy też od tego, w jakie sposób skonstruowana jest umowa, jednak na ogół to właśnie zysk podlega dalszym podziałom, dlatego konieczne jest jego wypracowanie. Tutaj już wszystko zależy od franczyzobiorcy - im lepszymi umiejętnościami pozyskania klienta i sprzedaży dysponuje, tym więcej może zarobić. Jak w każdym biznesie, trzeba poświęcić swojej działalności sporo czasu, jednak ze względu na rozpoznawalność franczyzobiorca ma już nieco ułatwione zadanie na starcie.