989 zgłoszeń zasygnalizowali policji mieszkańcy powiatu głogowskiego w 2020 roku przy pomocy aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ponad połowa z nich została potwierdzona przez policjantów a większość przypadków została wyeliminowana. Informacje o zagrożeniach można przesyłać do Policji wykorzystując dowolny komputer, tablet lub telefon komórkowy. Pamiętajmy że, KMZB nie zastępuje numerów alarmowych. Zdarzenia nagłe i niecierpiących zwłoki wciąż wymagają zgłoszenia osobistego lub telefonicznego na numer alarmowy 112.

Najczęściej wybieranymi zdarzeniami z dostępnego katalogu było: nieprawidłowe parkowanie – 245 potwierdzonych zgłoszeń, przekraczanie dozwolonej prędkości – 195 oraz spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to internetowa aplikacja, która została uruchomiona w 2016 roku. Przy jej pomocy zgłoszono 6343 potencjalnie niebezpieczne zagrożenia, z których policjanci ponad połowę potwierdzili i starali się wyeliminować. Każdy obywatel korzystający z Internetu, może wybrać z katalogu zdarzeń najbardziej według niego uciążliwe sytuacje czy zachowania i nanieść je na specjalną, interaktywną mapę a policjanci na bieżąco dokonują ich weryfikacji. Intuicyjny interfejs mapy jest przyjazny dla każdego, nawet dla niewprawionego użytkownika Internetu.

Przy pomocy aplikacji otrzymujemy również zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych wymagających pomocy. Przypominamy, że w związku z okresem zimowym takie sygnały są dla nas oraz dla instytucji pomocowych bardzo ważne.

Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego 112. O zdarzeniach nagłych i niecierpiących zwłoki wciąż informujemy telefonicznie lub osobiście najbliższą jednostkę policji. Zasygnalizowanie problemu na Mapie Zagrożeń nie jest również jednoznaczne ze zgłoszeniem zawiadomienia o przestępstwie. W wielu przypadkach wymaga to osobistego zgłoszenia w formie protokolarnej.

Oficer prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

podinsp. Bogdan Kaleta