Odbiór techniczny mieszkania

Zanim nabywca nieruchomości otrzyma od dewelopera klucze i będzie mógł wprowadzić się do swojego nowego mieszkania, musi najpierw nastąpić odbiór techniczny nieruchomości. O czym należy wtedy pamiętać, jak przygotować się do odbioru i co koniecznie trzeba sprawdzić, by uniknąć problemów w przyszłości?

Odbiór techniczny mieszkania: jak się przygotować?

Odbiór można przeprowadzić zarówno samodzielnie jak i z fachowcem. To drugie rozwiązanie zagwarantuje dokładną ocenę stanu nieruchomości, ale wiąże się z wyższymi kosztami. Dobra wiadomość jest jednak taka, że do samodzielnego odbioru technicznego mieszkania można się przygotować.

Po pierwsze – warto naszykować listę wszystkich rzeczy, które należy sprawdzić podczas oglądania nieruchomości. Na samo spotkanie – oprócz listy – dobrze też zabrać prospekt informacyjny. To dokument, który zawiera najważniejsze adnotacje na temat inwestycji, zarówno jeśli chodzi o budynek jak i standard wykończenia mieszkania, do jakiego zobowiązał się deweloper. Oprócz tego można wziąć także plan i rzut mieszkania. To właśnie na jego podstawie najłatwiej będzie sprawdzić m.in. prawidłowe rozmieszczenie włączników światła, gniazd elektrycznych czy przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Podczas odbioru technicznego mieszkania warto mieć też przy sobie podstawowe narzędzia, takie jak poziomica, kątownik czy próbnik ze wskaźnikiem prądu. Przydać może się również… niewielka piłeczka, dzięki której można w stosunkowo łatwy sposób sprawdzić, czy podłogi są równe.

Co sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania?

Przed podpisaniem protokołu odbioru należy sprawdzić przede wszystkim:

  • układ pomieszczeń (czy zgadza się z projektem),
  • ściany (zarówno rozłożenie tynku jak i stan sufitu – zaniepokoić powinny plamy i przebarwienia, które mogły powstać pod wpływem wilgoci, co z kolei może wskazywać na złe wykonanie dachu, jeśli mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze budynku),
  • podłogi,
  • drzwi (dotyczy to zwłaszcza drzwi antywłamaniowych, jeśli takie przewidywała umowa deweloperska – warto poprosić o kartę gwarancyjną i odpowiedni certyfikat),
  • okna (szczelność, sposób otwierania, ewentualne zarysowania., należy przy okazji zwrócić uwagę także na parapety – m.in. czy są odpowiednio wyprofilowane).

Oprócz tego należy też koniecznie przyjrzeć się bliżej instalacji grzewczej (w tym rozmieszczeniu samych grzejników). Przy okazji warto równiez pamiętać, że odbiorowi technicznemu podlega nie tylko wnętrze nieruchomości, ale też balkon lub taras, komórka lokatorska czy nawet garaż.

Wszystkie niedociągnięcia należy zgłosić deweloperowi

Niezależnie od tego, czy deweloper buduje nowe mieszkania w Głogowie, Warszawie, Szczecinie, Lesku czy w jakiejkolwiek innej miejscowości, musi wziąć odpowiedzialność za nieprawidłowości i niedociągnięcia stwierdzone przez klienta. Nabywca – dla własnego dobra – powinien zgłosić wszystko, co wzbudzi jego niepokój i wątpliwości. Dzięki temu będzie to naprawione przez dewelopera.