Od 1 lipca 2021 r. zaczyna swoją działalność Dzienny Dom Opieki Medycznej (DDOM) przy Głogowskim Szpitalu Powiatowym. Aktualnie trwa nabór pacjentów.

DDOM jest jedną z nielicznych form opieki zdrowotnej nad osobami niesamodzielnymi, a w szczególności osobami powyżej 65 roku życia, którym rodzina nie jest wstanie zapewnić i sprawować opieki. Placówka udziela wsparcia i pomocy wszystkim osobom, u których podstawowa opieka zdrowotna i stacjonarna opieka ambulatoryjna jest niewystarczająca, a stan ich zdrowia nie wymaga hospitalizacji.

Szczegóły dotyczące przyjęcia dostępne są na stronie szpitala TUTAJ

Dokładnych informacji można uzyskać również dzwoniąc pod nr telefonu 602 178 526.

Do Dziennego Domu Opieki Medycznej mogą być przyjęte osoby:

  1. niesamodzielne, które w ocenie skali samodzielności Barthel otrzymały 40-65 punktów,
  2. bezpośrednio po przebytej hospitalizacji i/ lub którym w okresie 12 miesięcy udzielone zostały świadczenie z zakresu leczenia szpitalnego,
  3. wymagające wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej (weryfikacja na podstawie skierowania do DDOM),
  4. posiadające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, ze zm.) (weryfikacja na podstawie oświadczenia/ dokumentu potwierdzającego prawo do ubezpieczenia i/lub weryfikacja w systemie EWUŚ).

Ze świadczeń DDOM nie mogą korzystać następujące osoby:

  1. korzystające aktualnie ze świadczeń zdrowotnych realizowanych w ramach opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej,
  2. korzystające aktualnie z rehabilitacji w warunkach stacjonarnych (hospitalizacja)  lub ośrodka (oddziału) rehabilitacji dziennej,
  3. z zaawansowanymi chorobami natury psychicznej oraz uzależnieni od alkoholu i narkotyków.

Kierowanie do Dziennego Domu Opieki Medycznej odbywa się na podstawie skierowania oraz karty oceny stanu klinicznego, sporządzanej z zastosowaniem skali poziomu samodzielności (skala Barthel).

Skierowanie do DDOM wydaje: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarz prowadzący leczenie szpitalne (pacjenci objęci leczeniem szpitalnym).

Czas trwania pobytu będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie jest krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych.

DDOM funkcjonuje przez cały rok, we wszystkie dni robocze od godz. 8.00 do 16.00.

Źródło: Głogowski Szpital Powiatowy.

Podziel się tym wpisem: