Flipping nieruchomości – na czym polega?

Flipping nieruchomości to popularny od lat sposób na inwestycje i pomnażanie rachunku, który aktualnie przybiera na znaczeniu, a osób prywatnych i firm, zajmujących się flippingiem mieszkań jest coraz więcej. W dobie bardzo dużego zainteresowania zakupem mieszkań, takie inwestycję wydają się być idealnym rozwiązaniem dla osób chcących szybkiego zysku. W dużym skrócie jest to kupno nieruchomości i jej szybkie odsprzedanie z zyskiem. Na czym dokładnie polega flip mieszkania i jak rozpocząć inwestycję?

Flip nieruchomości – co to jest?

Flip nieruchomości polega na wyszukiwaniu atrakcyjnych ofert mieszkań lub domów, kupnie ich i odsprzedaniu z zyskiem. Zdarza się, że flipperzy znajdują niedoszacowane nieruchomości, które zaraz po kupnie sprzedają bez żadnej ingerencji i zyskują na tym sporą ilość gotówki. Często jest to kwestia posprzątania lokalu lub lekkiego przemeblowania. Częściej jednak względnie niska cena mieszkania wynika z jego złego stanu technicznego lub wizualnego, trudnej sytuacji obecnego właściciela. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie remontu, który zwiększa koszty inwestycji, ale jednocześnie znacznie podnosi wartość mieszkania, co daje czysty zysk w momencie sprzedaży. Kluczowe jest więc znalezienie odpowiedniej oferty, tak aby inwestycja nie tylko się zwróciła, ale przyniosła jeszcze pożądany zysk.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań na Dolnym Śląsku

Flipping dla początkujących

Flipem mieszkań może zająć się każdy i wbrew pozorom nie trzeba mieć ogromnych środków na pierwsze inwestycje. Można bowiem wziąć kredyt hipoteczny, ale należy zwrócić uwagę, aby jego koszty były niewielkie – brak lub niska prowizja banku, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych opłat itp. Po wybraniu źródła finansowania należy rozpocząć poszukiwanie ofert i to jest najtrudniejsza część, trzeba bowiem być dobrze rozeznanym w rynku nieruchomości, aby prawidłowo oszacować potencjalną wartość lokalu i nie przepłacić przy kupnie, pozbawiając się dochodu. Najłatwiej znaleźć oczywiście tanie nieruchomości do remontu, ale trzeba dobrze zapoznać się ze stanem lokalu i umiejętnie obliczyć koszt przeprowadzenia remontu. Dobrym pomysłem może być również zakup lokalu z nieuregulowaną sytuacją prawną, gdyż większość spraw da się szybko rozwiązać, a cena takich nieruchomości jest dużo niższa. W takiej sytuacji najlepiej współpracować z dobrym prawnikiem. Warto też zastanowić się kto przeprowadzi remont. Jeżeli mamy umiejętności, możemy niskim kosztem pracy własnej sami go wyremontować. W przypadku kiedy będziemy zdani na zewnętrzną firmę remontową, należy wziąć pod uwagę termin remontu, czas oraz koszty.

Flipping mieszkań, czy to się opłaca?

Flip nieruchomości może być bardzo opłacalny, ale wiąże się ze sporym ryzykiem. Nieumiejętne oszacowanie stanu lokalu lub jego potencjału sprzedażowego może skończyć się sporymi stratami finansowymi. Dlatego, zanim rozpocznie się inwestycję w nieruchomości, trzeba dobrze poznać ten rynek i wszystkie procedury związane z kupnem i sprzedażą lokali. Dobrze jest również mieć przynajmniej podstawowe wiadomości dotyczące remontów i ich kosztów, bo to pozwoli na lepsze rozeznanie w całkowitym koszcie poniesionym przed sprzedażą nieruchomości. Dobrze, jeżeli mamy rozeznanie również wśród firm remontowych, fachowców od instalacji i firm z asortymentem wykończeniowym. Chcąc szybko sprzedać mieszkanie, powinniśmy korzystać ze sprawdzonych usług.