Trudne zimowe warunki powodują, że kierowcy powinni zachować szczególną ostrożności na drodze. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Kierowcy noga z gazu - jest ślisko. Gwałtowne zmiany temperatury oraz opady deszczu i śniegu, mogą nas zaskoczyć. Bądźmy rozważni na drodze. Niestety wielu kierowców łamie nagminnie przepisy ruchu drogowego, jednak niektóre wykroczenia mogą zakończyć się wysokim mandatem, jednak w najgorszym przypadku, ktoś może przypłacić za to życiem.

Zdarzenie miało miejsce na terenie miasta Głogowa. Kierujący pojazdem typu bus, widząc pojazd, który na przejściu zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, postanowił ten pojazd ominąć. Wystarczyłoby, aby w tym momencie idący pieszy był kilka kroków bliżej  i doszłoby do tragedii. W związku z popełnionym wykroczeniem, policjanci Ruchu Drogowego ukarali kierującego mandatem karnym w wysokości 1500 zł oraz otrzymał 10 punktów karnych.

Kierowco bądź rozważny, przestrzegaj przepisów prawa Ruchu Drogowego!

Aktualnie panują niebezpieczne warunki na drodze, w związku z tym należy zwolnić. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami. Najechanie na tył innego auta czy utrata kontroli i niekontrolowany poślizg to częsta przyczyna zdarzeń drogowych w trudnych, zimowych warunkach. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu.

Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Podstawowym obowiązkiem kierującego jest dostosowanie się do panujących warunków jazdy. Oznacza to, że musimy się poruszać z taką prędkością jaka aktualnie umożliwia nam kontrolę nad pojazdem. W okresie zimowym warunki drogowe zmieniają się błyskawicznie. Pojawienie się oblodzenia to kwestia kilku minut. 

Policjanci apelują również do pieszych, aby nie wchodzić na pasy bezpośrednio przed jadący pojazd. Szczególnie, gdy jezdnia jest śliska, kierujący pojazdem nie jest wstanie wyhamować. Wasze życie dużej mierze zależy od Was samych. Ponadto przypominamy  o konieczności  noszenia elementów odblaskowych, które  mogą uratować Wasze życie. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilkuset kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej !

 

p.o. oficera prasowego

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

sierż. szt. Emilia Reguła

tel. 604 904 452