Na co zwrócić uwagę, jeśli planujemy montować instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na to, by jednocześnie odciążyć nasze środowisko, jak i domowy budżet. To rozwiązanie nadaje się do większości domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych, więc coraz częściej możemy spotkać panele słoneczne na wielu dachach. Uniwersalność fotowoltaiki nie oznacza jednak, że przy montażu paneli słonecznych nie trzeba wziąć pod uwagę niektórych czynników. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy planujesz instalację paneli na Twoim dachu!

Fotowoltaika – czysta energia ze słońca

Jednym z czynników, jakie wpływają na to, że fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w wielu polskich domach, jest fakt, że jej działanie opiera się o odnawialne źródła energii. Raczej każdy z nas wie, że zasoby naturalne naszego świata, w tym surowce energetyczne, takie jak węgiel, są ograniczone. W związku z tym konieczne jest zwiększenie użycia takich źródeł, z których można byłoby korzystać w sposób niemal nieograniczony.

Promienie słoneczne to jedne z takich źródeł. W zaprzęgnięciu ich do pracy pomoże nam instalacja fotowoltaiczna, nazywana też panelami słonecznymi. Jej głównym elementem są ogniwa, czyli płytki wykonane z krzemu, gdzie może zajść niezbędna reakcja chemiczna do pozyskania prądu elektrycznego.

Opłacalność fotowoltaiki

Zdecydowanie największą korzyścią dla właściciela instalacji fotowoltaicznej, są niższe rachunki za prąd. Trudno powiedzieć, ile konkretnie można zyskać na fotowoltaice, gdyż jest to niezwykle indywidualna kwestia, która zależy od różnych czynników, jak na przykład poszczególne urządzenia w całym układzie fotowoltaicznym, czy kąt nachylenia naszego domowego dachu. Niezależnie od tego, możemy być niemal pewni, że zakup instalacji się nam prędzej, czy później zwróci.

Na co zwrócić uwagę, kiedy planujemy zakup fotowoltaiki?

Jedną z pierwszych kwestii, na jaką trzeba zwrócić uwagę, planując zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, jest kąt nachylenia naszego dachu. Przyjmuje się, że najlepszy do tego celu będzie kąt w okolicach trzydziestu stopni. Mniejszy lub większy kąt może niekorzystnie wpłynąć na wydajność naszego układu fotowoltaicznego. Jeśli nasz dach jest praktycznie płaski, nie ma powodów do obaw – problem można rozwiązać za pomocą odpowiedniej konstrukcji nośnej pod panele.

Wspominaliśmy wcześniej, że instalacja fotowoltaiki jest opłacalna w zdecydowanej większości wypadków. To oczywiście prawda, jednak nie oznacza to, że panele opłacają się zawsze. Jedną z nielicznych sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne mogą się nie okazać tak wydajne, jakbyśmy tego chcieli, jest przypadek, kiedy nasz dach jest zbyt mocno zacieniony. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być okoliczne budynki czy drzewa – niezależnie od przyczyny, zacieniona instalacja fotowoltaiczna nie będzie odpowiednio wydajna.

Jeśli już jesteśmy przy kwestii wydajności, konieczne jest zwrócenie na nią uwagi przy zakupie paneli. Żeby oszacować, jak wydajna powinna być nasza instalacja, konieczne jest poznanie naszego rocznego zużycia prądu. Po oszacowaniu tego parametru będziemy mogli wybrać taki model instalacji, który będzie mógł nam ją zagwarantować.