6 grudnia 2022 roku – to data, która z pewnością zapisze się na kartach historii Głogowa. Tego dnia podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Sali Rajców, biskup Tadeusz Lityński oficjalnie przekazał Dekret Watykanu ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa.
Przekazując ten dekret przekazuję również wielką nadzieję, że dla miasta Głogowa jest i będzie szczególny parasol bożej miłości, dobroci uosabiany w świętym Mikołaju, rozciągnięty dla dobra jego mieszkańców zarówno dziś, jak i w przyszłości
powiedział biskup Tadeusz Lityński przekazując dekret na ręce Prezydenta Rafaela Rokaszewicza i przewodniczącego Rady Miejskiej, Zbigniewa Sienkiewicza.
Pismo do Watykanu zostało skierowane w 2021 roku, natomiast w tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret potwierdzający ze Święty Mikołaj biskup jest patronem Miasta Głogowa.
zdj. M. Dytwińska-Gawrońska