Czy warto zdecydować się na zadaszenie tarasowe?

Co jak co, ale pogoda w Polsce niezbyt nas rozpieszcza. Niemal każdego roku narzekamy na krótki okres letni. Co więcej, nawet latem zdarzają się chłodniejsze dni, czy też mocne opady deszczu. W taką pogodę nie sposób wypoczywać na świeżym powietrzu. Jest to jednak możliwe w sytuacji, w której nasz taras jest zadaszony. Co musimy wiedzieć o tarasowych zadaszeniach? Które materiały warto brać pod uwagę? Pora to sprawdzić.

Wybór właściwego materiału

Zatem co należy wiedzieć o zadaszeniach tarasowych? Na pewno najważniejsze są rodzaje konstrukcji zadaszenia. Mamy do wyboru kilka możliwości. Pierwszą z nich jest wybór zadaszenia wykonanego z drewna.

Na pewno rozwiązanie to docenią osoby, które stawiają na materiały naturalne. Niestety nie wszędzie drewniane zadaszenie się sprawdzi. Raczej nadaje się do domów, które są urządzone w klasycznym stylu. Drewno można także wykorzystać w przypadku wykończenia tarasów należących do klasycznych domków wiejskich. Poza swoją naturalnością i lekkością drewno ma niestety także pewne wady. Drewno się psuje. Gdy nie jest odpowiednio zaimpregnowane, to trzeba się liczyć z tym, że zadaszenie zacznie gnić. Zamawiając, czy też samodzielnie wykonując zadaszenie drewniane, warto pamiętać, aby użyte drewno było wysuszone. Dzięki temu nie będzie pękać, a także zapobiegniemy wyciekowi żywicy.

A co, gdy nie drewno?

Konieczność impregnacji i możliwość przegnicia konstrukcji niektóre osoby skutecznie zniechęca. Czy one muszą całkowicie zrezygnować z zadaszenia tarasu? W żadnym wypadku. Mogą oni skorzystać z innych rozwiązań. Pierwszym z nich jest konstrukcja stalowa. Tak naprawdę jest to rozwiązanie nieco cięższe, ale wygląda porządnie i nowocześnie.

Innym rozwiązaniem jest konstrukcja zadaszenia tarasu aluminiowa. Konstrukcje aluminiowe są o wiele, wiele lżejsze. Doceniamy te nowoczesne rozwiązanie, ponieważ nie musimy zaprzątać sobie głowy późniejszą konserwacją.

Pozostałe wybory

Wydawać by się mogło, że najważniejsze mamy za sobą, ale to jeszcze nie wszystkie wybory. Poza konstrukcja, należy się zastanowić nad tym, czym jest pokryta powierzchnia naszego dachu. Gdy postawiliśmy w pierwszym kroku na konstrukcję drewnianą, to możemy wykorzystać blachodachówkę, czy też zadaszenie z drewnianych desek.

Gdy liczymy na nieco lepsze rozwiązanie, to postawmy na zastosowanie po prostu szyby, czy też bezbarwnego poliwęglany. Będzie się to prezentowało naprawdę elegancko. Bezbarwny poliwęglan przepuszcza około osiemdziesięciu procent promieni słońca. Z kolei ten o mlecznym kolorze jedynie połowę z tego. Jak widać na powyższym, jest to naprawdę spora różnica.

Jeśli chcemy na tarasie przebywać o różnych porach dnia i nocy, to powinniśmy przemyśleć kwestię oświetlenia. Chyba najlepszym rozwiązaniem okaże się oświetlenie LED. Na pewno oświetlenie to jest praktyczne i funkcjonalne. Gdy tylko mamy ochotę, możemy na tarasie przesiadywać nie tylko w dzień, ale także wieczorem, a nawet i w nocy. Nic nie stoi na przeszkodzie.