Dziś, 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.
Najnowsze dane NFZ w Polsce wskazują, że na zaburzenia depresyjne skarży się 8 mln, a leczy ok. 1,5 mln osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia z zaburzeniami psychicznymi na całym świecie zmaga się 970 milionów ludzi.
Już po raz czwarty Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie oraz Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi wraz z partnerem KGHM POLSKA MIEDŹ S.A zapraszają do obchodów tego dnia poprzez udział w IV TYGODNIU WALKI Z DEPRESJĄ, który odbędzie się w dniach 20 – 26 Luty 2023
CZWARTEK 23 luty godz. 17.00 PREMIERA YOUTUBE
PODCAST „Depresja jako choroba współwystępująca”
PROWADZĄCA: Joanna Gutral – psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka
PIĄTEK 24 luty, godz. 17.00 PREMIERA YOUTUBE
WYKŁAD online „Ktoś mi myśli” – uważność na własne myśli, jako element profilaktyki depresji i higieny życia psychicznego.”
PROWADZĄCY: Marcin Gajda – lekarz, mgr nauk o rodzinie, diakon, założyciel Fundacji Theosis.
SOBOTA 25 luty, godz. 17.00 PREMIERA YOUTUBE
Premiera filmu „Alarm – nie chce tu być”
REJESTRACJA NA BEZPŁATNE KONSULTACJE
Link do rejestracji na konsultacje:
https://docs.google.com/…/1FAIpQLScA6Y2p9Ny…/viewform…
W Głogowie pomoc psychologiczną można znaleźć:
Miejskie Centrum Wspierania Rodziny – zapisy na konsultacje z psychologiem pod nr telefonu: 76 853 38 32.
Punkt Profilaktyki Zdrowia Psychicznego
Realizator: Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”
ul. Poczdamska 1, 67-200 Głogów,
www.gsod.prv.pl
, tel. 508 192 741, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
fot.:pixabay