Spotkanie z autorką o pamięci i przesiedleniach na Ziemiach Odzyskanych

Podczas spotkania w Głogowie będzie można porozmawiać z dr hab. Karoliną Ćwiek‑Rogalską o jej nagradzanej książce opisującej losy ludzi przesiedlonych po 1945 roku. Wstęp jest wolny, organizatorem jest Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa. To okazja, by usłyszeć historie o pamięci, tożsamości i codziennych wyborach w nowej rzeczywistości.
- Szczegóły spotkania w Bibliotece Pedagogicznej
- O autorce i książce
- Co można wynieść ze spotkania
Szczegóły spotkania w Bibliotece Pedagogicznej
Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie w sobotę 22 listopada 2025 o godz. 14:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
O autorce i książce
Autorką jest dr hab. Karolina Ćwiek‑Rogalska, prof. IS PAN — kulturoznawczyni, bohemistka i etnolożka, której badania obejmują m.in. antropologię krajobrazu i studia nad pamięcią. Jej książka została nominowana do konkursu Mądra Książka Roku 2024 oraz do Nagrody im. Marcina Króla Fundacji Batorego.
Książka snuje opowieść o przesunięciu granic w 1945 roku i o tym, jak miliony ludzi próbowały oswoić nowe miejsca — od administracyjnych decyzji i propagandy po codzienne gesty: od napisu na murze po filiżankę kawy. Autorka łączy relacje osadników, wysiedlonych ze wschodu i miejscowych Niemców, szukając odpowiedzi na pytania o korzenie, tożsamość i pamięć zbiorową.
Co można wynieść ze spotkania
Słuchacze dowiedzą się m.in., jak kształtowały się narracje o „Ziemiach Odzyskanych”, jakie konflikty pamięci trwają do dziś oraz jakie osobiste historie stoją za wielką historią. Spotkanie to także przestrzeń do zadawania pytań i rozmowy o źródłach pamięci w naszym regionie.
na podstawie: Urząd Miasta Głogów.
Autor: krystian

