W dniu 11 maja obchodzony jest „Dzień bez śmiecenia”. Jednak w tym dniu nie chodzi tylko o wyrzucenie papierka, niedopałka papierosa, czy pozostawienie butelki w lesie. Świadomość gospodarowania odpadami i edukacja proekologiczna jest bowiem głównym celem i ideą jaka powinna nam przyświecać nie tylko dziś, ale i przez cały rok.
Dzień bez śmiecenia to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Głównym celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska, a także popularyzowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów.
W naszym kraju Dzień bez śmiecenia, od 2007 roku, obchodzony jest w dniu 11 maja. Data tego święta nawiązuje do rozpoczęcia funkcjonowania systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi, zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62.
Zgodnie z Konstytucją RP, każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie.
Policja przypomina, że zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
Jednak nie tylko zaśmiecanie miejsc publicznych jest karalne, ale i nielegalne pozbywanie się odpadów, które stanowi poważny, globalny problem.
Również dla mieszkańców powiatu głogowskiego, dzikie wysypiska to często pojawiający się problem. Zachęcamy do korzystania z funkcji „Dzikie wysypiska śmieci” w Aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zwracajmy również uwagę na pojazdy przewożące nielegalne odpady, sprowadzane niejednokrotnie z zagranicy i nielegalnie składowane w naszym kraju. Każda informacja o tym procederze i jego uczestnikach, przekazana drogą telefoniczną, mailową lub w inny sposób, może przyczynić się do jego ukrócenia a tym samym ochrony naszego środowiska.
Warto pamiętać, że utrzymanie czystości i porządku w gminie służy nie tylko estetyce naszego miasta ale również zdrowiu i lepszemu samopoczuciu mieszkańców.
p.o. Oficera Prasowego
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
St. sierż. Natalia Szymańska
Tel. 604 904 452