UM Głogów: Spotkanie z wybitnym znawcą Kresów Wschodnich
W najbliższą środę 17 maja w Teatrze Głogowska Edukacja Kresowa gościć profesora Stanisław Sławomir Nicieja polskiego historyka i historyka sztuki XIX i XX wieku, profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, senatora V kadencji.
Profesor będzie prezentował w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa XIX tom Kresowej Atlantydy”.
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja jest wybitnym znawcą i piewcą Kresów Wschodnich, każde spotkanie z profesorem to wielka intelektualna uczta. Jest uwielbiany nie tylko przez Kresowiaków rozsianych po wszystkich województwach naszego kraju oraz na świecie, o czym świadczy nie tylko frekwencja na spotkaniach i udział w dyskusjach, ale i zakup książek, co jest bardzo ważne ze względu na samofinansowanie się wydawanych pozycji książkowych.
czytamy w informacji nadesłanej przez Głogowską Edukację Kresową.
Profesor ma na swoim koncie setki artykułów, publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych. Miesięcznik Kraków” i Biblioteka Kraków po raz drugi organizowały konkurs Portrety”. To wspólna zabawa widzów, czytelników i smakoszy kultury, w której chodzi o to, aby wyłowić i nagrodzić najlepsze dzieła biograficzne roku 2020, powiązane z Polską i z Polakami. Jest to nagroda czytelników dla prof. Stanisława Niciei za Wilno”, XV tom Kresowej Atlantydy”.
Dzięki Kresowej Atlantydzie” poznajemy życiorysy znanych artystów. Każdy tom zawiera ogromną liczbę detali, ciekawych historii, anegdot. Pan profesor cały czas pisze o korzeniach, że jeżeli pisze o kimś, to pisze o ich rodzicach, o dziadkach. Czasami o pradziadkach. Tłumacząc wszystkie powinowactwa.
Dziewiętnasty tom zawiera historię czterech miast kresowych: Żółkwi, Mostów Wielkich, Brodów i Czortkowa oraz kilkadziesiąt biografii niezwykłych mieszkańców tamtej krainy, w tym polskiego zdobywcy Kremla hetmana Stanisława Żółkiewskiego, światowej sławy twórców: Józefa Rotha pisarza i Wojciecha Kilara kompozytora, piewcy Lwowa Jerzego Janickiego czy matki psychologa Zygmunta Freuda. Jest tam też przedstawiona historia słynnej szkoły policyjnej w Mostach Wielkich oraz losy jej wychowanków, a także ostra polemika z głosicielami tezy o polskich kolonizatorach na Kresach.”
Wstęp wolny. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00.
Źródło: Głogowska Edukacja Kresowa
Podziel się tym wpisem:
Urząd Miejski w Głogowie,
dglnews.pl/2023/05/12/spotkanie-z-wybitnym-znawca-kresow-wschodnich/
Autor: krystian