W najbliższą środę 17 maja w Teatrze Głogowska Edukacja Kresowa gościć profesora Stanisław Sławomir Nicieja polskiego historyka i historyka sztuki XIX i XX wieku, profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, senatora V kadencji.
Profesor będzie prezentował w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa XIX tom „Kresowej Atlantydy”.
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja jest wybitnym znawcą i piewcą Kresów Wschodnich, każde spotkanie z profesorem to wielka intelektualna uczta. Jest uwielbiany nie tylko przez Kresowiaków rozsianych po wszystkich województwach naszego kraju oraz na świecie, o czym świadczy nie tylko frekwencja na spotkaniach i udział w dyskusjach, ale i zakup książek, co jest bardzo ważne ze względu na samofinansowanie się wydawanych pozycji książkowych.
czytamy w informacji nadesłanej przez Głogowską Edukację Kresową.
Profesor ma na swoim koncie setki artykułów, publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych. Miesięcznik „Kraków” i Biblioteka Kraków po raz drugi organizowały konkurs „Portrety”. To wspólna zabawa widzów, czytelników i smakoszy kultury, w której chodzi o to, aby wyłowić i nagrodzić najlepsze dzieła biograficzne roku 2020, powiązane z Polską i z Polakami. Jest to nagroda czytelników dla prof. Stanisława Niciei – za „Wilno”, XV tom „Kresowej Atlantydy”.
O książce:
„Dzięki „Kresowej Atlantydzie” poznajemy życiorysy znanych artystów. Każdy tom zawiera ogromną liczbę detali, ciekawych historii, anegdot. Pan profesor cały czas pisze o korzeniach, że jeżeli pisze o kimś, to pisze o ich rodzicach, o dziadkach. Czasami o pradziadkach. Tłumacząc wszystkie powinowactwa.
Dziewiętnasty tom zawiera historię czterech miast kresowych: Żółkwi, Mostów Wielkich, Brodów i Czortkowa oraz kilkadziesiąt biografii niezwykłych mieszkańców tamtej krainy, w tym polskiego zdobywcy Kremla hetmana Stanisława Żółkiewskiego, światowej sławy twórców: Józefa Rotha pisarza i Wojciecha Kilara kompozytora, piewcy Lwowa Jerzego Janickiego czy matki psychologa Zygmunta Freuda. Jest tam też przedstawiona historia słynnej szkoły policyjnej w Mostach Wielkich oraz losy jej wychowanków, a także ostra polemika z głosicielami tezy o polskich kolonizatorach na Kresach.”
Wstęp wolny. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00.
Źródło: Głogowska Edukacja Kresowa