O księżnej głogowskiej Salomei materiał dla nas przygotował Dariusz A. Czaja.

Pod koniec maja br. do głogowskiego muzeum zawitała księżna Salomea. Chodzi oczywiście o niezwykle cenną i unikatową w skali Europy gotycką rzeźbę, która przed II wojną światową znajdowała się w jednej z nisz prawobrzeżnej kolegiaty. Mieszkańcy naszego miasta oraz turyści mieli okazję podziwiać tę figurę przez weekend 3-4 czerwca,
a kolejna taka okazja będzie dopiero we wrześniu br.

Księżna Salomea była córką wielkopolskiego księcia Władysława Odonica. Dokładnych dat zarówno jej urodzin jak i śmierci, dziś już nie sposób ustalić. Wiadomo jednak, że żyła w XIII wieku a zmarła, dożywając zaledwie ok. 40 lat. W 1249 roku wyszła za mąż za księcia głogowskiego Konrada I, który tuż po ślubie, w czasie konfliktu z bratem Bolesławem Rogatką, wywalczył dla siebie część terytorium, należące wówczas do Rogatki, po czym założył Księstwo Głogowskie, lokując Głogów na lewym brzegu Odry.

Rzeźba księżnej Salomei na widokówce z 1950 roku:

Uroczystości weselne odbyły się w Poznaniu, a nowożeńców pobłogosławili: arcybiskup gnieźnieński Pełka oraz biskup poznański Boguchwał II. Niestety niewiele wiemy o jej rządach w Głogowie. Wiadomo jedynie, że od niej i jej męża Konrada rozpoczęła się linia Piastów głogowskich i żagańskich, która zakończyła się wraz ze śmiercią Jana II Szalonego dopiero na początku XVI wieku. Wiemy, również, że obok dużej pobożności, księżna hojnie obdarowywała m.in. dominikanów w Głogowie, gdzie zresztą miała zostać pochowana a stało się to jeszcze za życia Konrada.

Salomea jako żona, musiała mieć jednak duży wpływ na decyzje swojego męża. Jak głosi jedna z głogowskich legend („Księżna i gołąb”), o tym gdzie miała zostać wybudowana kolegiata, miał wskazać gołąb, który został wypuszczony z zamkowej wieży właśnie przez Salomeę.

Co ciekawe, zamurowana w niszy ściany prezbiterium kolegiaty, II wojnę światową przetrwała pochodząca z XIII wieku gotycka rzeźba, przedstawiająca Salomeę (rzeźba Konrada nie miała tyle szczęścia). Posąg jest własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ale od ponad 70 lat znajdował się jako depozyt w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

W 2012 roku Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zorganizowało w kolegiacie wykład podczas, którego Sabina Figurniak – konserwator dzieł sztuki w zakresie konserwacji kamienia i detalu architektonicznego w Muzeum Narodowego w Poznaniu, opowiadała o przeprowadzonej wówczas konserwacji tej unikatowej figury. W 2017 roku stowarzyszenie to zorganizowało wycieczkę, której głównym punktem były odwiedziny księżnej w Poznaniu. Przy okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie, z inicjatywy autora, Poczta Polska wydała w 2020 roku znaczek pocztowy, na którym znalazła się kolegiata oraz rzeźba księżnej. Niedawny powrót tej ostatniej do naszego miasta, jest zwieńczeniem uroczystości dotyczących najstarszej świątyni w Głogowie.

Znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską w 2020 roku. Księżna Salomea na tle głogowskiej kolegiaty:

Nadesłane przez: Dariusz Andrzej Czaja

Podziel się tym wpisem: