Mieszkańcy, którzy nieuczciwie rozliczają się za śmieci będą otrzymywać wezwania do skorygowania oświadczeń o liczbie osób do rozliczenia opłaty za odpady komunalne. Miasto wszczęło postępowania oparte na przepisach Ordynacji Podatkowej.

Naszym głównym celem jest bo by nie płacić za śmieci więcej niż wynika to z obliczeń. Tak się niestety dzieje, bo nie wszyscy mieszkańcy uczciwie podchodzą do tego obowiązku. Wspólnie z zarządcami nieruchomości będziemy sprawdzać mieszkańców, którzy np. wynajmują mieszkania, a nie wypełniają deklaracji lub wpisują do deklaracji mniejszą liczbę osób niż w rzeczywistości mieszka pod danym adresem – mówi Wojciech Borecki zastępca prezydenta Głogowa.

Dział Kontroli Ochrony Środowiska Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Głogowie przystąpił do weryfikowania deklaracji, na podstawie których ustalana jest opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Podstawę prawną do takich działań i narzędzie weryfikacyjne dały znowelizowane przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach a dokładniej art. 60. Weryfikacja możliwa jest o dane pozyskiwane z wielu źródeł – meldunków, zużycia wody, oświadczeń mieszkańców w zabudowie wielolokalowej, danych ze szkół i przedszkoli, możliwe jest też pozyskanie danych z Urzędu Skarbowego. Weryfikacja osób zadeklarowanych do opłaty śmieciowej nie ma charakteru represyjnego, wszyscy wiemy, że część z mieszkańców unika opłaty śmieciowej, często z niewiedzy, błędnego interpretowania przepisów, niejasnej sytuacji mieszkaniowej, częstych wyjazdów itp. Niezbędne informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Głogowie lub u administratora nieruchomości.

Weryfikacja liczby osób zadeklarowanych odbywa się dwuetapowo. Po wszczęciu postępowań w oparciu o przepisy Ordynacji Podatkowej Urząd pozyskuje informacje o liczbie mieszkańców. Po opracowaniu tabeli wynikowej zarządca/administrator jest wzywany do złożenia wyjaśnień w odniesieniu do lokali, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zamieszkiwane są one przez większą liczbę mieszkańców niż to wynika ze złożonych oświadczeń. W razie uchylania się mieszkańców od korekty oświadczeń może być naliczona w drodze decyzji wyższa opłata śmieciowa, o ile uzyskane dane wskażą jednoznacznie i potwierdzą zweryfikowaną liczbę mieszkańców. Administrator może w takim przypadku rozłożyć różnicę w opłacie na wszystkich mieszkańców nieruchomości, co się sprowadzi do tego, że wszyscy mieszkańcy zapłacą za nierzetelnych sąsiadów.

Obecnie trwa weryfikacja złożonych deklaracji w 8 nieruchomościach Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze oraz w 10 wspólnotach administrowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Głogowie. Weryfikacja będzie obejmować wszystkie nieruchomości, wspólnoty i właścicieli domków jednorodzinnych.

Zdjęcie: Studio Siwek

Podziel się tym wpisem: