W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu głogowskiego kolejny raz zwracamy uwagę na problem oszustw dotykający w szczególności osoby starsze. Wczoraj doszło do czterech prób wyłudzenia pieniędzy.

Wczoraj na terenie powiatu głogowskiego doszło do czterech prób dokonania oszustwa metodą na wnuczka. Oszuści kontaktowali się z różnymi osobami, podając się za ich krewnych i informowali, że byli sprawcami wypadku drogowego. Następnie osoby były proszone o wpłacenie kaucji za wyjście z aresztu. Na szczęście głogowianie byli czujni i w porę zorientowali się, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy.

Oszuści cały czas modyfikują metody działania w celu wyłudzenia pieniędzy. Często podszywają się pod krewnych, pracowników banku, czy też policjantów. Zazwyczaj oszuści informują o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Zdarza się również, że przestępcy przedstawiają się jako oficerowie Policji i przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy.

Aby zapobiec oszustwu pamiętajmy:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

Pamiętajmy również,  że policja nigdy nie informuje o prowadzonej akcji, oraz nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informuj Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiaj się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

p.o. Oficera prasowego
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

St. Sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452