Dziś w Sali Rajców odbyła się II Głogowska Konferencja Interdyscyplinarna pod Patronatem Świętego Mikołaja Biskupa.

W ubiegłym roku podczas uroczystości związanych z oficjalnym ogłoszeniem św. Mikołaja biskupa patronem miasta zrodził się pomysł, aby obok wydarzeń rekreacyjno-kościelnych odbyły się również przedsięwzięcia wymagające głębszej refleksji.

Organizując Dni Świętego Mikołaja wspólnie postanowiliśmy, że warto zadbać również o sferę naukową i informacyjną. Niezwykle ważne jest, aby pokazać mieszkańcom kim był św. Mikołaj biskup i jakie są jego związki z naszym miastem. Chcemy to utrwalić poprzez organizację konferencji, a także wydawnictwo zawierające informacje z tych konferencji

mówił Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie wymienia dwa główne cele, które przyświecały organizacji tej konferencji:

Pierwszy związany jest z pochyleniem się nad dziedzictwem historii miasta i Śląska w kontekście kulturowym oraz wpływu chrześcijaństwa, kościołów wschodu na losy tych ziem. Drugi to są refleksje związane z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi, bo Święty Mikołaj jest patronem ludzi potrzebujących. W tym roku pochylimy się nad początkami szpitalnictwa w Głogowie, w jaki sposób niesiono zorganizowaną pomoc drugiemu człowiekowi. Będziemy przypominać, że mimo tego, że żyjemy w XXI wieku ciągle wokół nas są ludzie potrzebujący pomocy

wyjaśniał Waldemar Hass, dyrektor głogowskiego muzeum.

Na tegoroczną konferencję zaproszono wielu specjalistów, historyków, którzy zajmują się tematyką związaną z historią św. Mikołaja. Podczas konferencji jedną z prelegentek była Tatiana Krynicka z Uniwersytetu Szczecińskiego, jedna z największych specjalistek w kraju w tym zagadnieniu, autorka opracowania materiałów źródłowych dotyczących św. Mikołaja. Na konferencji gościł także znany dominikanin ojciec Piotr Oleś z klasztoru we Wrocławiu.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Miejska Głogów, Głogowska Kapituła Kolegiacka, Parafia św. Mikołaja w Głogowie oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Podziel się tym wpisem: