W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie, Jadwiga Parecka i dr Magdalena Pokrzyńska opowiedzą o Bukowinie. Będzie sporo o kuchni, ale też trochę o tradycjach i zwyczajach. Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie godz. 17:00 w dniu 14 grudnia (czwartek).

O zaproszonych gościach:

Jadwiga Parecka – animatorka , autorka licznych publikacji na temat folkloru muzyczno-tanecznego, zwyczajów, gwary oraz kultury kulinarnej Górali Bukowińskich. Założycielka Zespołu Górali Czadeckich „Watra” oraz „Mała Watra”. Folklorystka, animatorka życia społeczno-kulturalnego i nauczycielka wielu pokoleń mieszkańców Brzeźnicy w powiecie żagańskim. Jest założycielką Zespołu Górali Czadeckich (obecnie Bukowińskich) „Watra” z Brzeźnicy – najdłużej działające zespołu bukowińskiego w lubuskiem, który walnie przyczynił się do zachowania pamięci o kulturze migrantów z Bukowiny. Większość swojego życia poświeciła działaniom na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego tej grupy etnograficznej. Autorka wielu publikacji na temat folkloru muzyczno-tanecznego, zwyczajów, gwary oraz kultury kulinarnej Bukowińczyków. Urodziła się w Brzeźnicy (powiat żagański, województwo lubuskie) w rodzinie polskich migrantów z Bukowiny. Współpracowała z wieloma badaczami kultury tradycyjnej, w tym z Grażyną Władysławą Dąbrowską podczas opracowywania opisów tańców bukowińskich do leksykonu „Taniec w polskiej tradycji”. Pani Jadwiga otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia: odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Lubuską Nagrodę Kulturalną, odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Nagroda Ministra Nauki. Laureatka 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Magdalena Pokrzyńska – etnolog i socjolog, zawodowo związana z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Badań Mikrostrukturalnych. Prowadzi badania naukowe oraz aktywnie zajmuje się popularyzacją i animacją społeczno-kulturalną. W działalności naukowej koncentruje się na kilku obszarach tematycznych: kulturze i życiu społecznym Polaków na terenach historycznej Bukowiny oraz powojennych migrantów z Bukowiny w Polsce, pamięci Kresowian, lubuskiej kulturze regionalnej, tożsamości człowieka pogranicza polsko-niemieckiego w wymiarze historycznym i współczesnym oraz na problematyce człowieka ziemi (badania wśród pszczelarzy i winiarzy). Opublikowała liczne prace, w tym dwie monografie szczególnie ważne dla badań o Bukowinie: Bukowińczycy w Polsce. Socjologiczne studium rozwoju wspólnoty regionalnej oraz – we współautorstwie z Heleną Krasowską i Lechem Aleksym Suchomłynowem – dzieło dokumentujące język polski poza granicami kraju Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Mowa polska na Bukowinie: Rumunia – Ukraina. Działalność popularyzatorską, animacyjną i edukacyjną dotyczącą kultury tradycyjnej i współczesnych kontekstów ich funkcjonowania rozwija w wieloletniej współpracy z instytucjami kultury i organizacjami społecznymi, m.in. z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Regionalnym Centrum Kultury w Pile „Fabryka Emocji”, Ośrodkiem Kultury w Jastrowiu, Związkiem Polaków w Rumunii, czy Obwodowym Towarzystwem Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach. Jest jedną z inicjatorek Bukowińskiego Festiwalu Nauki, który od 2015 roku organizuje wspólnie z prof. Heleną Krasowską z Instytutu Slawistyki PAN. Pani Magdalena Pokrzyńska jest także współorganizatorką innych przedsięwzięć upowszechniających wiedzę o wielokulturowej Bukowinie i innych regionach zróżnicowanych kulturowo i społecznie, m.in. cyklicznej konferencji Bukowińskie Spotkania Naukowe.

Źródło: Głogowska Edukacja Kresowa

Podziel się tym wpisem: