Sianie łąki kwietnej z nasion stało się ostatnio bardzo popularne. Wskazuje się je jako alternatywy dla trawników – czy równo przystrzyżona murawa powoli odejdzie w zapomnienie, a zastąpi ją łąka kwietna? Nasiona w zróżnicowanych mieszankach chętnie kupowane są w Polsce – wraz z serwisem OgrodowyMlyn ocenimy dziś ich zalety oraz wady. Zapraszamy do lektury!
Łąki kwietne: nasiona, które odmienią ogrodowy krajobraz?
Jeśli zastanawiamy się co to jest łąka kwietna oraz co kryje się pod tym stwierdzeniem, to najłatwiej opisać je ją jako mieszankę nasion traw, bylin i kwiatów kwitnących, które pozwalają na odtworzenie dzikich i naturalnych warunków. Jest to urozmaicenie względem klasycznej murawy, mamy tutaj feerię barw, nieregularność oraz chaos, tak przecież typowy dla matki natury. I to właśnie ten element ekologiczny stał się głównym architektem popularności, jaką cieszą się łąki kwietne. Nasiona gwarantują, że nasz krajobraz za oknem staje się znów bliski naturze…
Łąki kwietne: nasiona – jakie zalety?
Samodzielne wysiewanie łąki kwietnej (patrz OgrodowyMlyn.pl - łąka kwietna nasiona) daje sporą listę korzyści, między innymi dlatego nasiona na łąkę kwietną odnotowały tak gwałtowny wzrost sprzedaży w sklepie OgrodowyMlyn.pl w minionym roku. Łąka kwietna (nasiona) pozwala uzyskać naturalny, przyjazny naturze efekt estetyczny. Jest sielski, tradycyjny, pełen optymizmu, ale przede wszystkim – urozmaicony. Wraz z kolorowymi kwiatami, nasiona na łąki kwietne zapewniają po wzroście także przyjemny zapach. Wbrew obiegowej opinii, jest ona także prosta w utrzymaniu, wystarczy skosić ją raz lub dwa podczas sezonu, nie wymaga nawet nawożenia. Udowodniono ponadto, że łąka kwietna z nasion obniża temperaturę otoczenia podczas uciążliwych upałów.
Dlaczego jeszcze warto przeznaczyć swój teren na łąki kwietne? Nasiona z czasem tworzą siedliska dla owadów i małych zwierząt – zwiększają lokalnie bioróżnorodność. Jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna naturze niż zwykła trawa, zwłaszcza dla pszczół, wymagających od nas obecnie większej ochrony przez wzgląd na rolę, jaką odgrywają w środowisku, nieustannie przekształcanym przez człowieka.
Łąki kwietne: nasiona – jakie wady?
Jak podaje serwis OgrodowyMlyn.pl, lista wad jest zdecydowanie mniejsza od zalet. Trzeba jednak uczciwie o niej wspomnieć. Otóż łąka kwietna (nasiona) z czasem traci swoje walory estetyczne – po przekwitnięciu nie jest już ładna. Wpływa także na zmianę pH otaczającej gleby, lekko ją zakwaszając, co może wpływać na inne nasadzenia dekoracyjne. Warto też wspomnieć, że łąka kwietna z nasiona bujnie się rozrastając, zwiększa ilość pyłków w najbliższym otoczeniu, więc może utrudniać funkcjonowanie osobom uczulonym.