Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. Podczas pracy nad wdrażaniem standardów ochrony dzieci ważne jest przygotowanie planu z jasno określonymi priorytetami i harmonogramem, które będą realistyczne dla danej placówki.

Głos w sprawie zabrali przedstawiciele Głogowskiego Stowarzyszenia SZANSA:

Standardy Ochrony Dzieci będą miały sens w szkole, przedszkolu czy innej placówce, kiedy zostaną wypracowane przez osoby, które tam pracują, które mają kontakt z dziećmi, które wiedzą, co byłoby najlepsze dla ICH DZIECI, którym zależy na bezpieczeństwie dzieci.

mówi Anna Lechowska, prezes Stowarzyszenia i apeluje do dyrekcji placówek oświatowych, do właścicieli firm, które prowadzą zajęcia dla dzieci, do klubów sportowych, organizacji:

Zadbajcie o to, aby nie tworzyć papierów do szuflady. Stwórzcie takie zasady, które podpowiedzą waszym pracownikom, co robić w sytuacji, gdy np.dziecko powie, że boi się wrócić do domu, bo dostaje lanie za złe oceny, albo gdy zobaczysz, że inny pracownik wyśmiewa, poniża dziecko.

Jak przygotować takie Standardy? Od stycznia Stowarzyszenie SZANSA rozpocznie bezpłatne szkolenia z tego zakresu.

Chętne podmioty proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://szansa.online/standardy

Do wprowadzenia standardów są zobligowani nie tylko organizatorzy działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich. Ale także podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne.

Instytucje i placówki będą zobowiązane do wprowadzenia standardów od 15 lutego 2024 r.