Monument ten znajduje się w Parku Leśnym w pobliżu skrzyżowania ul. Bolesława Krzywoustego z ul. Staromiejską i codziennie mija go wiele osób, przemieszczających się przez znajdujące się tam przejście dla pieszych.

Pomnik, wykonany z granitu, powstał w 1926 roku. Jego główny trzon stanowią dwa pionowo postawione bloki. Ich powierzchnia została wykonana w taki sposób, że imituje cztery czworokątne głazy, o chropowatych bokach, ustawione jeden na drugim. W środkowej jego części znajdują się daty „1939-1945”, ułożone z metalowych cyfr. Ponadto, po obu ich stronach zamontowano metalowe tablice z tekstem: „Polskim i Niemieckim ofiarom wojny, przemocy i wypędzenia”. Natomiast na bocznych ścianach górnego bloku monumentu znajdują się plansze, opisujące jego dzieje. Całość dopełniają znajdujące się po jego obu stronach ławy.

Monument, w chwili odsłonięcia, poświęcony był pierwszemu prezydentowi Republiki Weimarskiej – Friedrichowi Ebertowi. Była to w Niemczech ważna postać, której 11 lutego 1919 roku niemieckie Zgromadzenie Narodowe powierzyło funkcję prezydenta i pełnił ją do 1925 roku. Co ciekawe, jego następcą był związany z Głogowem – Paul von Hindenburg.

Po 1933 roku, gdy do władzy w Niemczech doszli hitlerowcy, pomnik został ideologicznie przemianowany – pojawiła się na nim m.in. wykonana z brązu swastyka. Oblężenie miasta w 1945 roku budowla ta przetrwała, jednak do dziś widoczne są na niej ślady po pociskach – głównie w miejscu, gdzie znajdowała się wspomniana swastyka. W powojennych czasach monument długo nie miał swojego przeznaczenia. We wrześniu 1996 roku delegacja Glogauer Heimatbund, skupiająca przedwojennych mieszkańców miasta, uczestniczyła w rozmowach z ówczesnym prezydentem Głogowa – Jackiem Zielińskim. Skutkiem tego było wypracowanie w kolejnych latach koncepcji, dotyczącej pomnika Eberta, zmieniającej go w monument upamiętniający polskie i niemieckie ofiary wojny, przemocy i wypędzenia w czasie II wojny światowej. Uroczystości jego odsłonięcia w nowej wersji, odbyły się 27 maja 2000 roku. O wydarzeniu tym obszernie informowały media nie tylko w Polsce ale przede wszystkim w Niemczech.

tekst: Dariusz Andrzej Czaja

Pomnik ofiar wojny, przemocy i wypędzenia w Głogowie

Podziel się tym wpisem: