Wystawa mistrzów w głogowskim muzeum: Matejko, Kossak, Fałat i inni
W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie zagościła nowa wystawa zatytułowana „Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego”. To niezwykła okazja, by podziwiać dzieła znanych polskich artystów, które łączą w sobie historię, tradycję i patriotyzm.
  1. Wystawa „Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego” dostępna w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
  2. Prezentowane dzieła autorstwa m.in. Jana Matejki, Wojciecha Kossaka i Henryka Siemiradzkiego.
  3. Współpraca z firmą NCP Art z Bydgoszczy.
  4. Ekspozycja będzie dostępna do 11 sierpnia.

Ekspozycja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie powstała dzięki współpracy z firmą NCP Art z Bydgoszczy, która jest właścicielem prezentowanych prac. Wystawa, zatytułowana „Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego”, prezentuje zbiór dzieł sztuki zgromadzonych przez Stanisława Zbigniewa Mikulskiego (1925-2017). Mikulski, znany przede wszystkim ze swojej działalności filatelistycznej, posiadał również imponującą kolekcję sztuki, w której dominują prace przesycone duchem polskiego patriotyzmu.

Wśród autorów prezentowanych dzieł znajdują się takie nazwiska jak Jan Matejko, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Henryk Siemiradzki oraz wielu innych. Ekspozycja obejmuje również dzieła Władysława Bakałowicza, Józefa Brandta, Władysława Czachórskiego, Wojciecha Gersona, Maurycego Gottlieba, Artura Grottgera, a także późniejsze grafiki Władysława Skoczylasa i Stefana Mrożewskiego.

Stanisław Zbigniew Mikulski, współzałożyciel Polskiego Związku Filatelistów, był także członkiem Międzynarodowego Związku Ekspertów Filatelistycznych. Jego kolekcja filatelistyczna, uznawana za największą na świecie w zakresie polskich obiektów pocztowych z XVIII i XIX wieku, to tylko część jego pasji. Sztuki piękne, które gromadził, odzwierciedlają historię, ludową tradycję i piękno Polski.

Wystawa „Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego” dostępna będzie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym do 11 sierpnia. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć dzieła, które rzadko są dostępne dla szerokiej publiczności, i zanurzyć się w bogactwie polskiego dziedzictwa artystycznego.

Źródło: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.


Opierając się na: UM Głogów