Podczas eksploatacji maszyn i pojazdów z układem przeniesienia napędu, może dojść do częściowego zużycia wału. W takiej sytuacji niezbędne jest przywrócenie skuteczności systemowi uszczelniającemu układ. To alternatywa dla demontażu i wymiany wału. Jako uszczelnienie stosuje się tuleję regeneracyjną. Z tego artykułu dowiesz się, czym ona właściwie jest oraz jakie aspekty wziąć pod uwagę przy jej wyborze.
Czym jest tuleja regeneracyjna wału?
W prawidłowo pracującym układzie przeniesienia napędu znajduje się uszczelnienie. Jego zadaniem jest zatrzymywanie środka smarnego oraz zapobieganie przedostawaniu się do układu zanieczyszczeń. Te ostatnie mogą zwiększać tarcie pomiędzy współpracującymi ze sobą elementami, przyspieszać ich degradację oraz prowadzić do poważnych usterek. Jeżeli zanieczyszczenie dostanie się już do układu, prowadzi do uszkodzenia powierzchni wału poprzez m.in. wycieranie na nim śladu lub rysowanie. Wówczas niezbędna jest regeneracja wału, aby układ zachował swoje właściwości.
Jednym ze sprawdzonych sposobów regeneracji wału przy relatywnie niewielkich uszkodzeniach jest zastosowanie tulei regeneracyjnej. Ma ona postać pierścienia, który umieszcza się bezpośrednio na wale. W ten sposób wypełnia się przestrzeń, która powstaje pomiędzy pracującym wałem i uszczelnieniem. To bardzo ważne w kontekście zachowania prawidłowej pracy układu napędowego i zminimalizowania ryzyka jego usterek. W ten sposób można wydłużyć żywotność systemu bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. Ważne jednak, aby tuleja regeneracyjna wału była idealnie dopasowana. Poniżej dowiesz się, co wziąć pod uwagę przy jej wyborze.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie tulei regeneracyjnych wału?
Jest kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie tulei regeneracyjnych wału. Przede wszystkim ich średnica i rozmiar muszą być idealnie dopasowane do parametrów wału i stopnia jego zużycia. Ponadto należy stosować tylko produkty powstające z najwyższej jakości materiałów, które charakteryzują się odpowiednią twardością, doskonałą powierzchnią oraz wysoką odpornością na intensywną eksploatację. Dobrym wyborem są tuleje produkowane z chromowanej stali nierdzewnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się w procesie zakupowym z fachowcem.
Szeroki wybór produktów z tej kategorii przygotowali specjaliści Grupy Marat. Znajdziesz je pod linkiem: https://sklep.grupamarat.pl/uszczelnienia/tuleje_regeneracyjne_walu,cat-126.
Jak zamontować tuleję regeneracyjną wału?
Tuleje regeneracyjne wału są proste i intuicyjne w montażu. Można zrobić to bez konieczności demontażu wału. Wystarczy tuleję nasunąć na zużyty odcinek tego elementu. Po tej czynności sprawdź, czy tuleja zapewnia odpowiednią powierzchnię styku wału z uszczelnieniem. W ten sposób można wydłużyć żywotność układu i zredukować koszty jego utrzymania. Jest to związane z tym, że po zastosowaniu tulei nie ma potrzeby zmiany wymiaru używanego na wale simmeringu, czyli uszczelnienia.