Historia Dalkowa: Pierwsza wzmianka z 1305 roku
Dalków, malownicza wieś położona w sercu Wzgórz Dalkowskich, kryje w sobie bogatą historię i liczne zabytki. Od barokowego pałacu po wieżę mieszkalną, Dalków przyciąga miłośników historii i pięknych krajobrazów.
  1. Barokowy pałac z XVI wieku
  2. Zabytkowa wieża mieszkalna
  3. Archeologiczne znaleziska
  4. Codzienne życie mieszkańców przed wojną

Wizytówką Dalkowa jest barokowy pałac z XVI wieku, otoczony parkiem pełnym egzotycznych roślin. Po wojnie, kiedy obiekt był zajmowany przez PGR, pałac stopniowo niszczał. Obecnie, dzięki ministerialnym dotacjom, możliwe są najpilniejsze prace remontowe, w tym naprawa dachu.

We wsi znajduje się także zabytkowa wieża mieszkalna z XVI wieku. Ta 13-metrowa konstrukcja początkowo służyła jako młyn wodny, a przed II wojną światową była leśniczówką. Wieże takie budowano w niewielkich okręgach warownych, pełniąc funkcję centrum posiadłości rycerskich i zapewniając obronę mieszkańcom. Wiele pałaców z okolic wzniesiono na bazie takich budowli.

W 1936 roku, podczas budowy obiektu kąpielowego, odkryto fragmenty naczyń ceramicznych i inne przedmioty sprzed około 2000 lat, w tym sztylet z brązu i młotek kamienny. Z kolei w 1895 roku w pobliskiej żwirowni znaleziono gliniany garnek kultury słowiańskiej z mnóstwem srebrnej biżuterii i posiekanych srebrnych monet. Znalezisko trafiło do Muzeum Starożytności we Wrocławiu.

Na łamach „Tygodnika Głogowskiego” opublikowano zapiski z pamiętnika Luise von Liebermann, córki właścicieli pałacu w Dalkowie, żyjącej na przełomie XVIII i XIX wieku. W swoich notatkach, jako 14-letnia dziewczynka, opisywała codzienne życie i historie związane z mieszkańcami Dalkowa. Do każdego odcinka w gazecie załączano zdjęcia przedstawiające opisywane wątki, w których pozowało kilkadziesiąt osób zaangażowanych w aranżację ujęć i dostarczanie rekwizytów.

Z artykułów w „Glogauer Anzeiger” wynika, że przed wojną w Dalkowie funkcjonował chór męski, stowarzyszenie kolarzy oraz klub sportowy, który organizował letnie festiwale sportowe i posiadał drużynę piłki ręcznej. Zimą mieszkańcy korzystali z toru saneczkowego przy restauracji Berghaus, a także z prowizorycznej skoczni narciarskiej.

Niestety, nie zachował się kościół protestancki zbudowany w 1775 roku na wzór śląskich kościołów pokoju. Kilka lat po II wojnie światowej zdewastowany obiekt został rozebrany. Obecnie można go podziwiać jedynie na starych zdjęciach. Warto jednak wybrać się do Dalkowa osobiście, zwłaszcza w sezonie, gdy niemal w każdy weekend odbywają się tam różne imprezy plenerowe.

Źródła: glogow.pl, gaworzyce.com.pl, polskaniezwykla.pl, glogow.naszemiasto.pl, Fundacja na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi z Dalkowa, glogauerheimatbund.de, miedziowe.pl, A. Najgebauer, W. Najgebauer


Wg inf z: Urząd Miasta w Głogowie