Umowa najmu bardzo często kojarzona jest tylko i wyłącznie z najmem nieruchomości i rzeczywiście najczęściej to właśnie nieruchomość jest w praktyce przedmiotem najmu. Z tego względu utarło się w potocznym rozumieniu, że wynająć można tylko nieruchomość, a w rzeczywistości przedmiotem takiej umowy najmu mogą być bardzo różne rzeczy, o czym również warto wiedzieć. Zawierając taką umowę można zawsze odwołać się bezpośrednio do przepisów Kodeksu Cywilnego, który precyzuje wszystkie kwestie związane z tym przedsięwzięciem. Najlepiej zrobić to już na etapie zawierania takiej umowy, a nie dopiero w sytuacji wystąpienia kwestii spornych pomiędzy stronami w czasie trwania umowy. Jak prawidłowo określić przedmiot umowy najmu?
Umowa najmu – czym tak naprawdę jest?
Przedmiotem umowy najmu mogą być przede wszystkim nieruchomości i w tej kategorii znajdziemy zarówno lokale, budynki jak i grunty. Oprócz samych nieruchomości przedmiotem umowy najmu mogą być także rzeczy ruchome. Do tej kategorii zaliczymy więc chociażby samochód, rower, a nawet motocykl. Co ważne, można zdecydować się na najem danego przedmiotu w całości bądź też w jakiejś konkretnej jego części i to zostaje określone w umowie pomiędzy stronami. W końcu nie do rzadkości należy sytuacja, w której wynajmuje się tylko jeden pokój w ramach całego mieszkania lub też dzierżawi się część działki.
Podstawowe elementy, które powinna zawierać w sobie każda umowa najmu:
- Umowa musi mieć bardzo precyzyjnie określone strony pomiędzy którymi zawierana jest umowa. To ważne, aby wiedzieć również o tym, że stronami takiej umowy najmu jest osoba określana jako najemca, czyli ktoś kto będzie korzystał z danej rzeczy oraz wynajmujący – najczęściej właściciel przedmiotu. W umowie trzeba dokładnie sprecyzować te strony, a więc określić ich imiona i nazwiska, adresy a nawet podać takie informacje jak serie i numery dowodów osobistych czy też ich numery PESEL. Chodzi o to, aby można było w prosty sposób zidentyfikować właściciela i wynajmującego.
- Istotnym elementem każdej umowy jest to jakie wynagrodzenie przysługuje wynajmującemu za udostępnienie danej rzeczy. Sprecyzowane powinno być też to, w jakim terminie powinny być uiszczane opłaty i w jaki sposób.
- Dość oczywistą kwestią jest to, że taka umowa musi dokładnie precyzować, co jest przedmiotem najmu, a więc ten przedmiot musi być nazwany. Najlepiej, aby był również szczegółowo opisany – jeśli to możliwe najlepiej dodać takie informacje, jak jego rok produkcji czy numer seryjny, a jeśli chodzi o nieruchomość to jej numer, adres czy też wynajmowaną powierzchnię. Jednym słowem wszystko to, co pozwoli dokładnie zidentyfikować czym jest przedmiot najmu tak, aby nie budziło to żadnych wątpliwości.
- W umowie musi się oczywiście znaleźć także informacja o tym, na jakich warunkach zostaje dany przedmiot wynajęty. W przypadku nieruchomości, a konkretniej danego lokalu, na pewno powinna znaleźć się informacje o tym, czy taki lokal posiada swoje wyposażenie. Jeśli tak to należy również uściślić jakie ono jest. Im bardziej szczegółowa będzie umowa najmu tym mniej nieścisłości może wyniknąć pomiędzy osobą, która wynajmuje daną rzecz i osobą, która ją udostępnia do wynajęcia.
- Przedmiot umowy może zostać wynajęty na konkretny okres czasu, ale też umowa może zostać sporządzona na czas nieokreślony. Istotną kwestią jest to, aby umowa zawierała informację o tym, w jaki sposób można ją wypowiedzieć. Jeśli najemca chce zrezygnować z wynajmu przed końcem umowy na czas określony – być może będzie musiał ponieść określone sankcje z tego tytułu, ale taka informacja również powinna się znaleźć w umowie.
Po więcej informacji zapraszamy na https://www.herbewo.krakow.pl!