Głogowski Marsz Katyński 2025 wzruszył mieszkańców i przypomniał historię
W Głogowie po raz trzeci odbył się wyjątkowy marsz upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej. Mieszkańcy miasta wraz z lokalnymi działaczami i znanymi postaciami wspólnie oddali hołd bohaterom, których pamięć wciąż żyje w sercach Polaków.

Głogów łączy siły podczas Marszu Katyńskiego

W niedzielę 27 kwietnia ulice Głogowa wypełniły się uczestnikami III Głogowskiego Marszu Katyńskiego, wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów oraz Głogowską Rodzinę Katyńską, przy wsparciu władz miejskich. Marsz miał szczególne znaczenie, gdyż odbywał się w 85. rocznicę tragicznych wydarzeń katyńskich, które na zawsze odcisnęły piętno na historii Polski.

Uczestnicy marszu mieli okazję zobaczyć rekonstrukcje historyczne, które ożywiły pamięć o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu. W rolę żołnierzy wcielili się nie tylko członkowie stowarzyszeń, ale także znane osobistości z Głogowa, m.in. Poseł na Sejm RP Wojciech Zubowski oraz radni miejscy i powiatowi: Dariusz A. Czaja, Marcin Zubowski, Mariusz Kędziora i Kacper Rybak. Szczególną uwagę przyciągnął także Zdzisław Błażejewski, znany mieszkańcom jako twórca okolicznościowych monet głogowskich, a także Damian Marciszak – popularny DJ z miasta.

Emocje i wspomnienia podczas patriotycznego spotkania w Głogowie

W trakcie wydarzenia nie zabrakło wzruszających momentów – scenki historyczne przeplatane były czytaniem listów napisanych przez polskich oficerów przed ich tragiczną śmiercią. Wyjątkową atmosferę tworzyły również recytacje wierszy w wykonaniu Zosi Jęczmionki ze Szkoły Podstawowej Aslan, które dodały uroczystości głębi i refleksji.

Kulminacyjnym punktem marszu było spotkanie z Marianną Tulą, córką jednego z zamordowanych policjantów katyńskich. Jej osobiste wspomnienia i opowieści poruszyły serca zgromadzonych mieszkańców, przypominając o ludzkim wymiarze tej historycznej tragedii.

Takie inicjatywy jak Głogowski Marsz Katyński pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości i budowanie tożsamości narodowej poprzez wspólne działania lokalnej społeczności.


Na podst. Urząd Miasta Głogów