Tajemnice nagrobka księżnej Małgorzaty Cylejskiej w głogowskiej kolegiacie
W sercu Głogowa spoczywa niezwykła postać, której historia i spuścizna wciąż budzą podziw. Księżna Małgorzata Cylejska, dzięki swojej odwadze i mądrości, zapisała się na kartach śląskiej historii, a jej nagrobek w kolegiacie przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców, ale także gości z dalekiej Słowenii.

Głogowska kolegiata skrywa tajemnice księżnej Małgorzaty

W zabytkowych murach głogowskiej kolegiaty znajduje się imponująca płyta nagrobna, która jest jednym z największych dzieł późnośredniowiecznej sztuki sepulkralnej na Śląsku. Ta kamienna płyta o wymiarach 254 na 170 centymetrów pierwotnie przykrywała tumbę księżnej Małgorzaty Cylejskiej – kobiety o wyjątkowej historii i znaczeniu dla regionu.

Małgorzata przyszła na świat około 1411 roku jako córka Hermana III, hrabiego Cilly, oraz Elżbiety von Abensberg. Jej rodowe korzenie sięgają prekursorów państwowości słoweńskiej, co nadaje jej postaci szczególną rangę i szacunek również poza granicami Polski. Po pierwszym małżeństwie z hrabią Hermanem I, które zakończyło się jego śmiercią i pozostawiło czwórkę dzieci, księżna poślubiła Władysława, księcia cieszyńskiego oraz głogowsko-ścinawskiego. Choć ten związek nie przyniósł potomstwa i trwał krótko, po śmierci męża Małgorzata objęła rządy nad połową księstwa głogowskiego jako wdowa.

Jak pamięć o księżnej Małgorzacie wzbogaca Głogów i przyciąga gości

Księżna znana była ze swojej głębokiej pobożności oraz działalności dobroczynnej. Założyła klasztor franciszkański i okazywała szczególną troskę mniejszości żydowskiej zamieszkującej miasto. Jej sprawiedliwe i mądre rządy zdobyły sympatię mieszkańców Głogowa. Do ostatnich chwil życia walczyła o swoje prawa do spadku przeciw ambitnemu księciu żagańskiemu Janowi II Szalonemu.

Na nagrobku Małgorzaty widnieje jej postać w książęcej mitrze z różaniem w dłoniach, a napis upamiętnia jej odejście w 1480 roku: „W roku 1480 zmarła jaśnie oświecona Małgorzata, księżna Śląska i Pani Wielkiego Głogowa, z domu hrabianka Cilje”. Trzy gwiazdy herbu rodu Małgorzaty są symbolem obecnym także w godle i fladze niepodległej Słowenii. Ta niezwykła więź historyczna sprawiła, że informacja o jej grobie wywołała niemałą sensację za granicą i od tamtej pory Głogów odwiedzają turyści z Bałkanów zainteresowani historią swojej królewskiej przodkini.

Doceniając zasługi księżnej dla miasta, Rada Miejska Głogowa w dniu 25 marca 2003 roku nadała jednej z ulic imię Małgorzaty Cylejskiej. Ulica ta łączy dziś ulice Kazimierza Sprawiedliwego oraz Książąt Żagańskich, stanowiąc symboliczne przypomnienie o wpływie tej wyjątkowej kobiety na dzieje naszego miasta.


Wg inf z: Urząd Miasta Głogów