Pomnik Zygmunta Stachury w Głogowie historia powstania i niezwykłe detale

2 min czytania
Pomnik Zygmunta Stachury w Głogowie historia powstania i niezwykłe detale


W sercu Głogowa stoi wyjątkowy pomnik, który od lat przypomina o niezwykłym artyście związanym z naszym miastem. Jego historia to opowieść o pasji, przyjaźni i twórczym dziedzictwie, które wciąż inspiruje mieszkańców.

  • Głogów pamięta Zygmunta Stachurę dzięki wyjątkowej rzeźbie
  • Wyjątkowe dzieło Karola Badyny zdobi skwer przy ruinach kościoła św. Mikołaja
  • Uroczyste odsłonięcie pomnika wzruszyło mieszkańców Głogowa

Głogów pamięta Zygmunta Stachurę dzięki wyjątkowej rzeźbie

Zygmunt Stachura, urodzony w 1948 roku w Łodzi, na stałe wpisał się w krajobraz artystyczny Głogowa. Znany jako głogowski Canaletto, często można go było spotkać na Rynku, gdzie tworzył swoje pejzaże miasta. Jego prace prezentowano na blisko czterdziestu wystawach, a sam artysta brał udział w ponad dwudziestu plenerach malarskich. Po jego śmierci w 2006 roku, grono przyjaciół i miłośników sztuki postanowiło uczcić jego pamięć w wyjątkowy sposób.

Pomysł na upamiętnienie Stachury narodził się podczas spotkania wspominkowego w 2011 roku. Pierwszą koncepcją była ławeczka z postacią malarza, jednak ostatecznie zdecydowano się na bardziej monumentalne rozwiązanie. W maju 2012 roku Urząd Miejski ogłosił konkurs na projekt miejsca pamięci poświęconego artyście.

Wyjątkowe dzieło Karola Badyny zdobi skwer przy ruinach kościoła św. Mikołaja

Spośród sześciu zgłoszonych propozycji jury wybrało projekt krakowskiego artysty Karola Badyny – absolwenta i wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Badyna ma na swoim koncie realizacje pomników takich jak Artur Rubinstein w Nowym Jorku czy Fryderyk Chopin w Singapurze. Jego pomnik Zygmunta Stachury stanął na granitowym postumencie obok ruin kościoła św. Mikołaja i wykonany został z brązu.

Rzeźba przedstawia postać artysty oraz fragmenty miejsc z Głogowa, które malarz uwiecznił na swoich obrazach. Otoczenie pomnika tworzą ławki pod koronami drzew, co sprzyja chwili zadumy i refleksji nad twórczością Stachury. Początkowo rozważano także lokalizacje przy ratuszu oraz kościele Bożego Ciała, jednak ostatecznie wybrano miejsce pełne historycznego znaczenia.

Uroczyste odsłonięcie pomnika wzruszyło mieszkańców Głogowa

24 sierpnia 2013 roku, dokładnie w siódmą rocznicę śmierci Zygmunta Stachury, odbyła się oficjalna ceremonia odsłonięcia pomnika. W wydarzeniu uczestniczyli przyjaciele artysty oraz osoby związane ze środowiskiem kulturalnym miasta. Pomnik odsłonili Andrzej Koliński oraz długoletnia partnerka życia malarza.

Podczas uroczystości lokalny poeta Tadeusz Kolańczyk zaprezentował specjalnie napisany na tę okazję wiersz poświęcony Stachurze, a muzyczną oprawę zapewnił akordeonista Mateusz Kwapień. Warto dodać, że początkowo na tablicy pojawiła się błędna data śmierci artysty (2005 zamiast 2006), którą poprawiono po konsultacjach z twórcą pomnika kilka tygodni po odsłonięciu.

Dziś ten symboliczny punkt w Głogowie nie tylko przypomina o wybitnym artyście, ale także zachęca do zatrzymania się i docenienia lokalnej historii oraz kultury.

Na podst. Urząd Miasta w Głogowie

Autor: krystian