W tym roku wakacje będą inne, cały czas obowiązują obostrzenia związane ze światową pandemią koronawirusa. Pomimo ograniczeń w wielu przypadkach będziemy jednak korzystać z wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Policjanci wzorem lat ubiegłych będą prowadzili działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku, jak i w drodze czy powrotach z wakacji.

W tym roku letni odpoczynek przypada na szczególne okoliczności, związane z wciąż istniejącym zagrożeniem epidemicznym. spora część mieszkańców naszego regionu zapewne zrezygnuje z wyjazdów ale będzie również grupa ludzi, która będzie chciała realizować swoje plany urlopowe poza miejscem zamieszkania. Dotyczy to także dzieci, które przy zachowaniu odpowiednich zasad reżimu sanitarnego przez organizatorów różnego rodzaju kolonii, będą korzystały z tej formy wypoczynku z zachowaniem jednak szczególnych rygorów sanitarnych.


Podczas wakacji policjanci ruchu drogowego szczególną uwagę zwrócą na prędkość, stan trzeźwości, prawidłowe wykonywanie manewrów oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie podróży i przypominamy, że rozsądek oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.


Przypominamy też o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Powinniśmy pamiętać, aby szukając ochłody nie próbować kąpieli poza wydzielonymi i odpowiednio zabezpieczonymi kąpieliskami. Poza tymi miejscami kąpiel jest z reguły zabroniona i niebezpieczna.


Aby ten wypoczynek był bezpieczny wystarczy przestrzegać podstawowych zasad:

• Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.
• Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod okiem osób dorosłych. Policjanci zwracają uwagę na konieczność stałego pilnowania dzieci i przypominania im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą.
• Korzystając ze sprzętu wodnego pamiętać należy o tym, że sprzęt taki powinien być sprawny, a przebywające na nim osoby, które nie umieją pływać powinny mieć na sobie specjalne kamizelki.
• Nie nadużywajmy alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, a po jego wypiciu nie powinniśmy się kąpać. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, zwiększa prawdopodobieństwo szoku termicznego, osłabia organizm – dlatego tak ważne jest nie wchodzenie do wody po alkoholu.
• Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na "główkę" do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.


Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Biorąc pod uwagę szczególny okres, w jakim się znajdujemy, postarajmy się też uświadomić nasze pociechy w każdym przypadku, w którym będziemy wysyłać je na zorganizowane formy wypoczynku bez naszego udziału, by bezwzględnie stosowały się do zasad reżimu sanitarnego. Sami podróżując, znajdując się w nowych miejscach nie zapominajmy o tych zasadach i wciąż obowiązujących obostrzeniach, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.


Zróbmy wszystko, by te wakacje pozostawiły w nas tylko miłe wspomnienia.

 

 

Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452