Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

Narzuta na łóżko - porady jak dobrać odpowiedni rozmiar

Pościelenie łóżka w sypialni może trwać zaledwie chwilę. Wystarczy, że umiejętnie nakryjemy je narzutą. Aby efekt, zachwycił, trzeba ją odpowiednio dobrać. Podpowiadamy, jak ustalić rozmiar idealnej narzuty.

Narzuta na łóżko – jak przykryć łóżko narzutą?

Pytanie może banalne i wręcz niezrozumiałe, jednak w rzeczywistości to, jak będziemy przykrywać łóżko narzutą, ma duże znaczenie dla estetyki sypialni. Nie wystarczy po prostu narzucić narzuty na pościel 220x200 i uznać, że sprawa jest załatwiona.

Są dwa sposoby przykrywania łóżka: w pierwszej wersji narzuta powinna sięgać do podłogi, w drugiej podwijamy ją pod materac. O ile druga wersja pozostawia pewną dowolność rozmiaru tkaniny, to w przypadku pierwszej jesteśmy zobligowani do dokładnego wymierzenia łóżka przed kupieniem narzuty. Może ona bowiem kończyć się tuż nad podłogą lub nawet na niej leżeć (to bardzo dekoracyjne rozwiązanie, jednak nie jest polecane, jeśli pozwalamy wchodzić zwierzętom do sypialni), ale nie może kończyć się zbyt wysoko. Narzuta wisząca dziesięć centymetrów nad podłogą będzie wyglądała bardzo nieładnie.

W celach dekoracyjnych można kupić kilka narzut i układać je na łóżko w symetryczne pasy lub inne kształty, np. trójkąty. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że jedna z narzut będzie tą główną i tłem dla pozostałych. Jej wymiary muszą być zgodne z zasadami sztuki przykrywania łóżka. Pozostałe narzuty mogą mieć inne wymiary, tutaj dużo zależy od tego, jak wyobrażamy sobie dekorowanie łóżka w sypialni.

Jak dobrać rozmiar narzuty sięgającej do podłogi

Bierzemy centymetr lub miarkę w dłoń i przystępujemy do dokonania dokładnych pomiarów. Wymiary na ogół są nam znajome, przynajmniej tak nam się wydaje. Większość osób myli jednak rozmiar łóżka z rozmiarem materaca. O ile ten drugi jest ważny przy dobieraniu pościeli, to przy kupnie narzuty musimy zmierzyć łóżko razem z ramą.

Jeśli łóżko posiada zagłówek, nie będziemy go przykrywać, byłoby to technicznie niewykonalne. Pod uwagę bierzemy zatem długość i szerokość łóżka oraz wysokość wraz z materacem i pościelą. Do szerokości łóżka dodajemy tę wysokość dwukrotnie, do długości raz. Warto dodać przynajmniej centymetr zapasu na swobodne załamanie się narzuty na zgięciach. Jeśli będzie ona uszyta z grubego i sztywnego materiału (np. narzuta pikowana, z grubej dzianiny lub grubego futerka), można dodać nawet pięć centymetrów.

Jak dobrać rozmiar narzuty podwijanej pod materac

Narzuta podwijana pod materac pozostawia nieco większy margines błędu. Nie musi być wymierzona co do centymetra, jednak nie znaczy to, że możemy ją kupić całkiem bez brania miary. Wymiar na narzutę podwijaną pod materac bierze się podobnie jak na narzutę sięgającą do podłogi. Mierzymy szerokość i długość łóżka oraz wysokość materaca i narzuty. Nie mierzymy wysokości samego łóżka. Do szerokości łóżka dodajemy podwójną wysokość materaca i pościeli, do długości pojedynczą. Do otrzymanych w ten sposób wymiarów dodajemy jeszcze dwudziestocentymetrowe zakładki pod materac – dwie do szerokości, jedną do długości. Tak wymierzona narzuta będzie idealnie przykrywała łóżko i tkanina nie będzie się wysuwała spod materaca.

Ważne: Jeśli narzuta ma przykrywać także poduszki, wówczas wysokość materaca i pościeli mierzy się w najwyższym miejscu na łóżku, czyli tam, gdzie leżą poduszki. W innym przypadku możemy kupić zbyt wąską narzutę.