Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

26 września około godz. 12.30 na ulicy Sikorskiego w Głogowie, kierowany przez 62 – letniego kierowcę samochód opel, potracił przechodzącą prawidłowo po oznakowanym przejściu 73 – letnią mieszkankę Głogowa. W wyniku zdarzenia piesza doznała złamania miednicy. Kierowca był trzeźwy.

Do zdarzenia doszło na zwykle ruchliwej ulicy Sikorskiego w Głogowie podczas intensywnego opadu deszczu, w bardzo trudnych warunkach drogowych. Nie tłumaczy to jednak w żaden sposób kierującego.

Jednym z podstawowych obowiązków kierowcy jest dostosowanie prędkości oraz sposobu jazdy do panujących na drodze warunków. Oznacza to , że musimy się poruszać z taką prędkością jaka aktualnie umożliwia nam kontrolę nad pojazdem. Jeśli musimy jechać z prędkością 30-40 km/h lub zatrzymać się bo droga jest śliska, zróbmy to. Nasze życie i życie innych uczestników ruchu drogowego jest najważniejsze.

 

Niestety w jesieni warunki drogowe mogą się zmieniać błyskawicznie. Opady deszczu, zalegające  na drogach mokre liście mogą stać się przyczyną utraty przyczepności pojazdu, a spadek temperatury i pojawienie się oblodzenia to kwestia kilku minut. Gorsza jest również widoczność na drodze.


Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, mogą uratować Wasze życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.


Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilkuset kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej !

 


Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452