Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Najważniejsze czynniki.

Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko ogrzeje Twój dom, ale zapewni także ciepłą wodę użytkową i klimatyzację. Ekologiczność oraz ekonomiczność tych urządzeń sprawia zaś, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Zastanawiasz się nad takim krokiem? Sprawdź, jak wybrać najlepszą dla siebie pompę ciepła.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, wykorzystującymi energię cieplną zgromadzoną w środowisku. Aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję, istotne jest ich dopasowanie do specyfiki budynku. Pod uwagę należy wziąć m.in. możliwości i wielkość działki oraz aktualną instalację grzewczą. Wybierając pompę ciepła, należy też w pierwszej kolejności zdecydować, który jej typ sprawdzi się w przypadku Twojego domu. Co masz do wyboru? W zależności od tego, skąd pompa czerpie energię, wyróżniamy:

  • pompy gruntowe (solanka-woda),
  • pompy wodne (woda-woda),
  • pompy powietrzne (powietrze-woda).

Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań? Szczegółowe omówienie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda odbiera ciepło z powietrza, a następnie oddaje je wodzie krążącej w obiegu centralnego ogrzewania. Jej zalety to m.in. łatwa instalacja (bez odwiertów) oraz brak dodatkowych wymagań lub zezwoleń. Tego typu urządzenia występują w dwóch podstawowych wersjach: monoblok i split.

W przypadku pomp monoblokowych wszystkie elementy są zamknięte w jednej obudowie, co znacznie ułatwia montaż. Pompy typu split składają się zaś z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Monoblokowe pompy ciepła są produkowane do montażu na zewnątrz lub wewnątrz: warto więc sprawdzić, jakie jest przeznaczenie wybranego urządzenia jeszcze przed zakupem. Często są też dostępne w zestawie z modułem hydraulicznym.

Pompa ciepła solanka-woda

Pompy ciepła solanka-woda pobierają energię z ziemi, dlatego należą do najbardziej wydajnych i ekonomicznych metod ogrzewania. Mogą też pracować z fotowoltaiką, co pozwoli na jeszcze większe oszczędności. Ich zalety to również:

  • niemal stała moc grzewcza przez cały rok,
  • wysoka wydajność sezonowa,
  • podgrzewanie wody użytkowej, ogrzewanie i chłodzenie.

Podczas instalacji pompy solanka-woda niezbędne jest przeprowadzenie prac ziemnych. W zależności od wielkości i specyfiki działki, w gruncie umieszcza się kolektory poziome (powierzchnia gruntu musi być 1-2 razy większa od powierzchni mieszkalnej) lub sondy geotermiczne (wymagają zgłoszenia lub zatwierdzenia przez Biuro Gospodarki Wodnej).

Pompa ciepła woda-woda

Urządzenie typu woda-woda pobiera energię z wód podziemnych lub powierzchniowych. Rozwiązanie cechuje się wysokim współczynnikiem wydajności i praktycznie stałą mocą grzewczą w ciągu roku. Jednocześnie jest to najrzadziej spotykany typ urządzeń. Dlaczego? Korzystanie z wód gruntowych wiąże się z koniecznością otrzymania stosownego zezwolenia. Sama instalacja wymaga też sond: czerpalnej i zrzutowej. Wszystko to powoduje, że koszt inwestycji jest dość wysoki. Sporym utrudnieniem jest również odpowiednie usytuowanie zbiornika wodnego, bez którego nie jest możliwe wykonanie instalacji. Należy jednak zaznaczyć, że mimo sporej ilości formalności i wymagającego montażu jest to rozwiązanie godne polecenia. Ma również wiele zalet.

Montaż na zewnątrz czy wewnątrz budynku?

Pompy ciepła powietrze-woda mogą być instalowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Które rozwiązanie jest lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi: wszystko zależy od Twoich potrzeb. Pod uwagę należy wziąć także ilość miejsca, jaką posiadasz w domu.

Urządzenia typu solanka-woda i woda-woda montuje się wyłącznie w budynku. Należy zadbać również o to, aby miejsce było dobrze zabezpieczone przed mrozem (najczęściej jest to pomieszczenie magazynowe lub gospodarcze). Bez względu na wariant pompy trzeba pamiętać o tym, żeby urządzenie cechowało się cichą pracą. Dzięki temu nie będzie zakłócać spokoju sąsiadów lub domowników.

Niezawodne rozwiązania dobrane do Twoich potrzeb

Jaka pompa ciepła będzie dla Ciebie odpowiednia? Urządzenie powinno cechować się intuicyjną obsługą, niezawodnością oraz trwałością komponentów. Dlatego znakomitym rozwiązaniem będą pompy ciepła Stiebel Eltron, które bez problemu dobierzesz do każdej sytuacji montażowej i rodzaju budynku. Stoi za nimi również niemiecka jakość oraz ponad 45-letnie doświadczenie. Dzięki rozbudowanej sieci serwisowej i partnerskiej możesz zaś skorzystać z indywidualnego doradztwa, instalacji i serwisu.