Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

Wyposażony w „odblaski” pieszy, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Osoba ubrana w odzież o ciemnych kolorach, jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Piesi poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek używania elementów odblaskowych. Nie stosując się do przepisów w tym zakresie, narażamy swoje życie.

Jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni. Dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.


Jesteś widoczny na drodze, wzrasta twoje bezpieczeństwo
Stosowanie odblasków w różnej formie, np; zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.


Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 złotych, ale czy o to chodzi ?
Obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym, przez cały rok.
Zachęcamy jednak do używania elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym i oświetlony. To dodatkowo zwiększenie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

 

Oficer prasowy 
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452

 

 

Powiązane wiadomości