Klasyfikacja męskich koszul

Nowoczesne podejście do garderoby to stworzenie odpowiednich kompletów odzieży na każdy rodzaj wydarzenia. Dlatego, koszule męskie to najważniejsze elementy. Sprawdź, w jaki sposób klasyfikować koszule męskie, aby dobrać odpowiednią na wybrane wydarzenie.

Trzy podstawowe grupy koszul męskich

Można by powiedzieć, że koszula to koszula. Nikt nie przejmuje się żadnym podziałem lub też ich klasyfikowaniem. Obserwując starannie ulice, można jednak zauważyć, że miejsce luźnych i swobodnych t-shirtów coraz częściej zajmują modne koszule męskie. Każdy mężczyzna powinien więc z grubsza poznać podział tego elementu garderoby na mniejsze części, dzięki czemu będzie wiedział, z jakimi koszulami w sklepie ma do czynienia.

W pierwszej kolejności koszule dzielimy na formalne, półformalne i nieformalne. Jest jeszcze czwarta grupa, czyli mówiąc w skrócie wszystkie inne. Tymi jednak nie będziemy zajmować się w tej części

Zaczynając od najwyższej klasyfikacji formalności koszul - koszule męskie formalne, czyli w klasycznej kolorze bieli. Każdy mężczyzna powinien ją mieć w swojej garderobie. Może na niej znaleźć się miejsce na spinki do mankietów. W tym przypadku będziemy mieli do czynienia z bardziej eleganckim krojem. Te koszule mniej wytworne nie muszą posiadać miejsca na takie spinki, które zresztą nie zawsze są wskazane. 

Przy klasycznej bieli obowiązkiem jest garnitur lub mucha - przynajmniej na początku spotkania. W tego typu koszulach warto rozróżnić również rodzaje kołnierzyków, a więc kołnierzyk typu Kent (inna jego nazwa to półwłoski, wyłogi koszuli zawsze rozchodzą się pod kątem 90 stopni), kołnierzyk extreme cut (mocno ścięty do tyłu, nazywany również cut away).

Koszula półformalna to inne możliwości kolorystyczne. Przy czym w tym wypadku ponownie mówimy o bieli. Można także spotkać koszule w takich odcieniach, jak róż lub błękit. Specjaliści od mody mówią, że do tej grupy nie wliczają się koszule posiadające wzór lub w różnych kolorach. Plisa odkryta, mankiety są sztywne, gdzie można (jednak nie jest to koniecznością) umieścić muchę. Skoro mamy koszulę półformalną, to można do niej założyć tego samego typu krawat, dzięki czemu całość będzie stanowiła idealnie dobraną stylizację.

Koszula nieformalna, która nie weszła do dwóch pierwszych grup. W zdecydowanej mierze zalicza się tutaj wszystkie te produkty, które posiadają specjalne wzory. Materiał wykonania takiej koszuli jest bardziej miękki. Całość, nawet w dotyku nie jest tak bardzo sztywna. Przyjmuje się, że nie zakłada się do nich krawatów ani much.

Jak dobrać koszule?

Wybierając koszule męskie należy pamiętać o tym, że każda z nich musi być nieco dłuższa. Dodatkowo na formalnych okazjach, typu wesela, urodziny, pogrzeby wybieramy koszule z długim rękawem, który ewentualnie będzie można podwinąć. Nie zaleca się zakładania podkoszulka pod tego typu garderobę - przynajmniej do takich koszul, gdzie ciężko będzie się domyślić, że coś jest pod spodem. Zaleca się użytkowanie koszul z tkanin naturalnych, które są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Stylizacje z koszulami męskimi

Ulubiona część garderoby mężczyzny do jeansów? To oczywiście koszula męska! Występuje w szerokiej gamie kształtów, materiałów i kolorów. Dopasowana do ciała, luźno szeroka, z nadrukiem lub całkowicie gładka - koszule męskie z krótkim rękawem to prawdziwie wszechstronne ubranie! Pomimo, a może ze względu na wygodę i swobodę, koszule męskie są bardzo wykorzystywane w stylizacjach:

  • na co dzień: do jeansów i trampek,
  • biznes: pod garniturem lub elegancką marynarką,
  • casual: z chinosami i kurtką skórzaną,
  • supercool: ze zniszczonymi jeansami i butami

Męskie koszule zawsze powinny znajdować się w naszych szufladach. Nie każdy mężczyzna na co dzień ma obowiązek jej noszenia. Często może się jednak okazać, że koszula będzie potrzebna przy najróżniejszych okazjach.