Bolesne ząbkowanie - sprawdź jak sobie z nim poradzić

Moment pojawienia się pierwszych zębów wiąże się z radością rodziców oraz nieprzyjemnymi dolegliwościami malucha. Jak zwiększyć jego komfort i zminimalizować odczuwany ból? Podpowiadamy jak poradzić sobie z bolesnym ząbkowaniem.

Objawy ząbkowania - nie przegap ich

Jako pierwsze, najczęściej wyżynają się dolne jedynki i ma to miejsce w okolicach 6 miesiąca życia malucha. Najczęściej - bowiem jest to kwestia dość mocno indywidualna i może się zdarzyć że pierwszy ząbek pojawi się nawet dwa miesiące wcześniej niż standardowo lub znacznie później - około pierwszego roku życia. Inny może być również schemat wyrastania ząbków i pierwsza może się pojawić np. górna jedynka. Podobnie wygląda kwestia dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu. Zdarza się, że przebiega ono niemal bezobjawowo, często dochodzi także do sytuacji, kiedy wyżynanie się każdego ząbka wiąże się nawet z podwyższoną temperaturą i objawami przypominającymi infekcję. Jakie dolegliwości najczęściej towarzyszą ząbkowaniu?

  • intensywna produkcja śliny
  • osłabienie apetytu
  • wkładanie rączek do buzi
  • rozdrażnienie i niepokój
  • wysypka wokół ust.

Podejrzewając, że nadchodzi moment wyrośnięcia zęba, najlepiej jest spojrzeć na dziąsła maluszka. Jeśli są rozpulchnione, zaczerwienione i nieco spuchnięte, oznacza to że lada moment pojawi się ząbek.

Najlepsze domowe sposoby na ból

Wyrastanie zęba wiąże się z bólem, a niestety maluch nie jest w stanie opowiedzieć nam o wszystkich swoich dolegliwościach. Wiadomo jednak, że odczuwa spory ból i właśnie z tego powodu może być płaczliwy oraz nerwowy. Wkładanie rączek lub innych przedmiotów do buzi jest niczym innym jak poszukiwaniem ukojenia. Niezastąpione będą więc wszelkie gryzaki - bezpieczne i o odpowiedniej strukturze, przyniosą ogromną ulgę. Podając je maluchowi można być pewnym, że nie porani sobie dziąseł ani nie zrobi krzywdy. Gryzak warto wcześniej nieco schłodzić w lodówce - efekt będzie jeszcze lepszy. Obecnie można kupić gryzaki różnego rodzaju, także te dedykowane zębom tylnym - posiadają specyficzny kształt, dzięki czemu dziecko może włożyć gryzak nieco głębiej. Inne warte przetestowania sposoby to silikonowa szczoteczka na palec, którą rodzic może masować bolące dziąsła. Jeśli maluch spożywa już pokarmy stałe, na pewno pomoże mu podgryzanie świeżej marchewki, jabłka czy nawet zwykłych kukurydzianych chrupek. Rozpulchnione dziąsła można również przecierać zwilżoną pieluchą tetrową lub jałowym gazikiem - wykorzystaj do tego masażu herbatę rumiankową (dodatkowo złagodzi zaczerwienienie) lub wodę (to lepsza propozycja dla małych alergików). Należy uważać też na temperaturę podawanych dań - zbyt ciepłe tylko nasilą dolegliwości. Lepszym pomysłem będą letnie, a nawet chłodne potrawy. Maluch w trakcie ząbkowania może odrzucać inne potrawy niż mleko mamy - nie należy się tym martwić. Dziecko potrzebuje wówczas dużo bliskości i cierpliwości, jak też ssanie piersi będzie działało kojąco dla malucha oraz znieczulająco na dziąsła. Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na ten temat? Ząbkowanie - objawy i sprawdzone sposoby na ból - dowiedz się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu. Miejsce to jest dedykowane najmłodszym pacjentom oraz cieszy się zaufaniem ogromnej ilości rodziców.

Preparaty apteczne i konsultacja stomatologiczne

Kiedy domowe sposoby nie przynoszą efektów, warto sięgnąć po specjalne żele na ząbkowanie, które można znaleźć w każdej aptece. Obowiązkowo należy zwracać uwagę na ich skład. Dobrze, żeby zawierał naturalne wyciągi roślinne, substancje łagodzące i przeciwbólowe. Można je kupić bez recepty, podobnie jak preparaty homeopatyczne, które są jednak przy tym dość kontrowersyjne. Posiadają wielu zwolenników, ceniących je za skuteczność i równą ilość wrogów. Co z lekami przeciwbólowymi? Paracetamol czy ibuprofen (działa przy okazji przeciwzapalnie) można włączyć, jeśli dziecko naprawdę się męczy lub jego temperatura ciała przekracza 38 stopni. Najlepiej jest jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi czy jest to bezpieczne oraz określi sposób dawkowania. Kiedy wyrasta pierwszy ząbek warto zacząć już rozglądać się za  stomatologiem dziecięcym. Ważne, żeby przeprowadzać regularny przegląd zębów mlecznych, dzięki czemu można skutecznie zapobiec próchnicy.