Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Głogów

Mieszkanie w kamienicy - czy warto?

Mieszkanie w kamienicy ma niepowtarzalny klimat i urok, a wysokie ściany i przestronne wnętrza pozwalają na niebanalne rozwiązania przy aranżacji wnętrz. Z drugiej strony stare instalacje i nie zawsze szczelne okna, mogą obniżać komfort życia w takim mieszkaniu. Dużo więc zależy od stanu samego budynku. Jakie są wady i zalety mieszkania w kamienicy?

Przestronne pomieszczenie

Największą zaleta mieszkań w kamienicy jest przestrzeń. Dotyczy to zarówno dużego metrażu jak i wysokości mieszkania. Takie parametry od razu działają na wyobraźnię. Jeśli do tego dodamy duże okna, piękne loggie lub balkony, dzięki którym mieszkania są jasne i słoneczne, to wybór wydaje się idealny. Mieszkania w kamienicy mają przestronne kuchnie, a także wydzielone pomieszczenia gospodarcze takie jak spiżarnia, tzw. służbówka czy garderoba.

Grube mury

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania w kamienicy jest świetna izolacja ścian i grubość murów. Dzięki temu nie słychać sąsiadów, a grube mury wybudowane z cegieł stanowią doskonałą izolację termiczną, co jest istotne zarówno podczas upałów jak i zimą.

Prestiżowe położenie

Kamienice najczęściej położone są w najatrakcyjniejszych częściach miasta, gdzie rzadko powstają już nowe budynki. Często jest to jedyna możliwość, aby zamieszkać w zabytkowej części miasta, mieć wszędzie blisko i cieszyć się pięknym widokiem z okna. Niektóre kamienice mają wartość historyczną, co dodaje nieruchomości prestiżu. Nierzadko w mieszkaniach znajdują się kominki, parkiety czy piękna stolarka, które nadają wnętrzom unikalnego charakteru.

Wady mieszkania w kamienicy

Właśnie owa wartość historyczna często uniemożliwia przeprowadzenie gruntownych zmian czy remontów bez pozwolenia konserwatora zabytków. Kamienice są starymi budynkami i ich stan techniczny jest bardzo różny. Bardzo często są zaniedbane, a mieszkania wymagają gruntownego remontu.

Kosztowny remont

Właśnie dlatego można je kupić w niższej cenie, jednak zakres prac remontowych remont i doprowadzenie mieszkania do wymarzonego stanu, może narazić nabywcę na problemy i ogromne koszty. Najczęściej w starych budynkach jest konieczna wymiana tzw. pionów, instalacji elektrycznych, dużym problemem może być również wilgoć. Poza tym uciążliwy może okazać się hałas uliczny, brak możliwości zaparkowania samochodu pod domem, a także brak windy.

Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Decyzja o kupnie mieszkania w kamienicy powinna być bardzo przemyślana. Przed zakupem mieszkania trzeba wziąć pod uwagę swoje oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. W przypadku wątpliwości lepiej skorzystać z nowoczesnych propozycji rynku pierwotnego. Deweloperzy w Bielanach Wrocławskich również posiadają budynki w prestiżowej lokalizacji, która pozwala cieszyć się bliskością zabytkowej części miasta. Równocześnie mieszkania cechują się wysokim standardem i starannością wykonania, co przekłada się na codzienny komfort mieszkańców.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl