Zakup nieruchomości – czym się kierować?

Zakup nieruchomości jest inwestycją na długie lata. Co więcej, pociąga za sobą wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Jako że wielu z nas kupuje często jedno mieszkanie w całym swoim życiu, a przy tym wspomaga się kredytem, warto dokładnie rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" danego lokalu mieszkalnego. Sprawdzamy, czym kierować się przy wyborze swojego własnego M.

Lokalizacja

Lokalizacja jest kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości. Powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko miasto (z uwagi na możliwości rozwoju zawodowego i płace), liczy się też dzielnica w już wybranej miejscowości.

Swoje zalety mają mieszkania w centrum, ale i na obrzeżach. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę swoje miejsce pracy, szkołę czy infrastrukturę w zakresie komunikacji. Dobrym przykładem są mieszkania na sprzedaż we wrocławskiej Jagodnej. Mimo iż jest to peryferyjne osiedle w południowej części Wrocławia, z centrum stolicy Dolnego Śląska łączy je m.in. ulica Buforowa.

Wielkość, ustawność i położenie

Bezapelacyjnie ogromny wpływ na komfort mieszkańców ma metraż nabywanego mieszkania. Najlepiej kiedy rodzice i dzieci mają swoje własne sypialnie. Zwłaszcza dziś ważne jest, czy przynajmniej częściowo nie pracujemy zdalnie. Jeśli w ramach obowiązków służbowych pracujemy w modelu zdalnym lub hybrydowym, powinniśmy zadbać o dodatkową przestrzeń do pracy, żeby nie wykonywać jej w sypialni czy salonie.

Liczy się także układ i ustawność takiego mieszkania, co ma wpływ na zagospodarowanie lokalu. Najlepiej kiedy salon jest zlokalizowany od strony południowej, dzięki czemu przez dłuższy czas będzie do niego wpadać światło słoneczne. Z kolei od strony północnej powinna być zlokalizowana sypialnia. Zapobiegnie to nadmiernemu nagrzewaniu tego pomieszczenia w sezonie letnim.

W zależności od preferencji uwagę należy też zwrócić na kondygnację. Na przykład mieszkania na parterze są najlepszą opcją dla seniorów. Z kolei najwyższe kondygnacje najszybciej się nagrzewają, ale w zamian oferują piękne widoki i z reguły są najtańsze.

Cena i opłaty

Cena mieszkania to oczywiście kwestia indywidualna, zależna od wielu różnych czynników. Wpływ na jego wartość ma stan techniczny mieszkania. Jeśli są to nawet lokale z rynku pierwotnego, możemy wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim lub wykończone "pod klucz". W przypadku mieszkań z rynku wtórnego najważniejszy jest stan instalacji (gazowa, elektryczna, wodno-kanalizacyjna).

Pamiętajmy, że cena mieszkania to tylko jeden, choć największy z wydatków. Warto również sprawdzić wysokość opłat związanych z nabywanym lokalem mieszkalnym.

Widzimy więc, że jest wiele różnych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości. Pamiętać należy także o sprawdzeniu księgi wieczystej. Przed nabyciem mieszkania czy domu musimy poprosić do wglądu dokument potwierdzający własność. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera, które są na etapie budowy, nie będą mieć jeszcze takiego aktu. Kluczowa jest wówczas umowa deweloperska.