Jak teatr wrócił do życia — historie spektakli i ruin w Głogowie

Odbudowany gmach teatru przyciągnął tysiące widzów i stał się miejscem wyjątkowych wydarzeń. W Głogowie przypominamy najciekawsze spektakle, które towarzyszyły powrotowi życia kulturalnego, od przedstawień na ruinach po premierę w odnowionym budynku.
- Premiera w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa i pierwszy sezon
- Wydarzenia na ruinach i teatralne inscenizacje w Głogowie
Premiera w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa i pierwszy sezon
Odbudowany teatr zaprezentował się publiczności premierowym spektaklem “Piast” Andreasa Gryphiusa, wystawionym w polskiej wersji przygotowanej przez dr. Marcina Błaszkowskiego. Pokaz w reżyserii Roberta Czechowskiego odbył się 22 listopada 2019; wystawienie przygotował Teatr Lubuski z Zielonej Góry z udziałem głogowskich aktorów. Spektakl wystawiono jeszcze dwukrotnie i łącznie obejrzało go ponad 900 osób, a bilety rozeszły się błyskawicznie. Tego samego okresu uroczysta gala nagrodziła osoby zaangażowane w odbudowę statuetkami z popiersiem Andreasa Gryphiusa.
Wydarzenia na ruinach i teatralne inscenizacje w Głogowie
Historia powojennych wydarzeń teatralnych sięga lat 90. — już w czerwcu 1994 przed zrujnowanym gmachem rozegrano pamiętną inscenizację “Antygony” w wykonaniu Teatru Lubuskiego, co miało duży wydźwięk symboliczny. Ruiny były także miejscem występów grupy Intermedium — m.in. spektakle “Zbrodnia” w 2004 i 2013 roku, realizowanych jako element Dni Głogowa. Wokół zniszczonego obiektu odbywały się też inscenizacje historyczne przypominające walki o Festung Glogau (2016), koncerty lokalnych muzyków oraz udostępnienia wnętrza w ramach akcji “Lato w Twierdzy Głogów”.
Teatr, przez lata będący zarówno ruiną, jak i sceną plenerową, stopniowo odzyskał rangę miejsca spotkań kulturalnych — najpierw jako symboliczna przestrzeń przedstawień, potem jako odnowiony gmach przyjmujący setki widzów.
na podstawie: Urząd Miasta w Głogowie.
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Stal Rzeszów – Chrobry Głogów 1:5. Chrobry z mocnym wejściem w Betclic 1. lidze](/images/mecz/thumbnails/stal-rzeszow-chrobry-glogow-25072026-15.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Stal Rzeszów – Chrobry Głogów 1:5. Chrobry z mocnym wejściem w Betclic 1. lidze

Nowy Chrobry Głogów rusza do walki. Na początek wyjazd

Najstarsza kapituła w Polsce? Głogowska historia sięga 1120 roku

Weekend w Głogowie bez szczegółów. Tyle wiadomo o wydarzeniach

Kuchnia w SP 8 przechodzi dużą przebudowę. Koszt to 2,25 mln zł

Dron, obrazy i zmieniający się świat. Nowa wystawa w Głogowie

Konkurs o polskiej wsi znów otwarty. Czeka 10 tys. zł i publikacja

Reprezentant Polski wzmacnia KGHM Chrobrego. Kontrakt do 2028 roku

Odnowiony żłobek w Głogowie ma jeszcze wolne miejsca dla dzieci

Kod BLIK od znajomego może oznaczać oszustwo - ostrzega policja z Głogowa

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Chrobry Głogów pokaże nowy skład. Kibice poznają też nową koszulkę

Nowe mundury dla policjantów. Zmiany obejmą czapki, kieszenie i kurtki

Mayday przechodzi dużą metamorfozę. Najważniejsze prace trwają w środku
Przydatne dane teleadresowe
- Komunikacja Miejska Głogów - kontakt, bilety, wynajem autobusów
- PWiK Głogów - kontakt, awarie, Biuro Obsługi Klienta i cennik
- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli - kontakt, zajęcia, biblioteki i dojazd
- Gminna Spółka Wodna w Jerzmanowej - kontakt, zasięg działania i infrastruktura
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie - bilety, godziny, wystawy stałe i dojazd
- Urząd Gminy Pęcław - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
