Czym jest kalibracja alkomatu?

Alkomaty nie są już tylko wykorzystywane przez policję, ale coraz częściej służą również do indywidualnego użytku, aby sprawdzić swój stan trzeźwości. Każdy właściciel alkomatu przynajmniej raz spotkał się z pojęciem kalibracja alkomatu. Czym ona właściwie jest i czy jest niezbędna?

Na czym polega skalibrowanie alkomatu?

Kalibracja alkomatu to proces, który ma na celu przywrócenie parametrów urządzenia i oprogramowania do wzorcowych wartości. Specjalista wykonuje testy i pomiary na odpowiednich urządzeniach, a następnie dostraja czujnik alkomatu, co zapewnia prawidłowe i wiarygodne wyniki. Teoretycznie proces ten można przeprowadzić samodzielnie, ale w praktyce jest to po prostu nieopłacalne ze względu na koszt zakupu niezbędnego sprzętu. Oddanie urządzenia do kalibracji nie jest kosztowne i w zależności od modelu ceny zaczynają się od 100 zł. Alkomat można wysłać bezpośrednio do serwisu, który przeprowadzi niezbędne działania i szybko odeśle urządzenie do właściciela.

Kiedy należy skalibrować alkomat?

Alkomat wymaga kalibracji w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie, że wskazywane pomiary nie są prawidłowe. Dotyczy to przede wszystkim momentu, gdy po wypiciu alkoholu urządzenie wskazuje 0 promili. Nieprawidłowy wynik oznacza, że sensor został rozregulowany i trzeba go dostroić, dlatego niezbędne będzie wysłanie go do serwisu alkomatów, czyli do neomaniak.pl. Należy również pamiętać, że kalibrację należy przeprowadzać okresowo zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Zazwyczaj alkomat do serwisu trzeba oddać co 6 lub 12 miesięcy bądź co określoną ilość pomiarów (od 50 do nawet kilkuset) w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Co negatywnie wpływa na działanie alkomatu?

Rozregulowanie sensora w alkomacie zazwyczaj następuje na skutek jego niewłaściwego przechowywania lub użytkowania. Do najczęstszych błędów należy wożenie alkomatu w samochodzie. Mimo że wydaje się, że jest to logiczne miejsce, to urządzenie narażone jest na ciągłe zmiany temperatury i możliwość przegrzania. Warto więc pamiętać, że miejsce do przechowywania urządzenia powinno być ciemne, suche i o umiarkowanej temperaturze. Równie ważny jest sposób przeprowadzania badania, a zasady tego dotyczące zawsze znajdują się w instrukcji obsługi i uzależnione są od zakupionego modelu i rodzaju sensora.