Przecinarka precyzyjna do wycinania próbek metalograficznych

Preparatyka próbki metalograficznej rozpoczyna się od jej wycięcia z większego kawałku materiału. Żeby móc to zrobić, wyciąć niewielki kawałek twardego materiału precyzyjnie i bez jego uszkodzenia, potrzebne są specjalistyczne narzędzia. W tym przypadku jest to przecinarka precyzyjna wyposażona w system chłodzenia i właściwie dobrane tarcze tnące.

Czym różnią się między sobą metalograficzne przecinarki precyzyjne?

Nie każda przecinarka precyzyjna jest dostosowana do pracy z tymi samymi materiałami. Podczas gdy jedne urządzenia tego typu wycinają próbki z bardzo dużych obiektów, inne precyzyjnie tną delikatne materiały, które łatwo uszkodzić. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na stopień jego automatyzacji, szczególnie pobierając na co dzień wiele próbek metalograficznych, kiedy ważna jest wydajność przecinarki.

Wielkość uchwytu w urządzeniu tnącym przekłada się na ograniczenia rozmiarów materiału, z którego pobiera się próbkę do badań. Pracując z materiałami delikatnymi, dobrze zwrócić uwagę również na zakres prędkości obrotowej tarcz tnących – zbyt duża prędkość może uszkodzić niektóre struktury, dlatego dobrze jest mieć na nią pełną kontrolę.

Właściwie dobrana przecinarka precyzyjna powinna wycinać próbki pozbawione uszkodzeń, odkształceń i zmian termicznych. Dzięki temu ich dalsze przygotowanie, czyli inkludowanie, szlifowanie i polerowanie, pozwoli na przeprowadzenie wartościowych obserwacji struktury badanego materiału.