Inwerter fotowoltaiczny - jak dobrze go wybrać?

Inwerter fotowoltaiczny to serce całej instalacji solarnej. Na czym polega jego szczególna rola i jak wybrać właściwy falownik? Podpowiadamy!

Inwerter fotowoltaiczny - dlaczego jest taki ważny?

Rola inwertera fotowoltaicznego w całej instalacji wydaje się kluczowa. Od niego przecież zależy, czy do naszego domu popłynie prąd, który będzie mógł zasilać elektryczne urządzenia. To właśnie inwerter (zwany także falownikiem) przemienia prąd stały na prąd zmienny. To również on odbiera energię pobraną przez panele PV. Dlatego też owe urządzenie nie może zawieść. To poniekąd być albo nie być dla energii elektrycznej w naszych czterech ścianach.

Wybieramy falownik - na co zwrócić uwagę?

Kiedy przygotowujemy się do montażu instalacji fotowoltaicznej, zależy nam, aby działała niezawodnie i w sposób ciągły przez wiele lat. Stąd też wybór falownika jest sprawą kluczową. Wybierając inwerter fotowoltaiczny, należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników. Na tym etapie warto skorzystać z porady doświadczonych profesjonalistów.

Oczywiście już na początku spróbujmy zawęzić spektrum poszukiwań wyłącznie do falowników renomowanych marek. Nawet jeśli te okażą się droższe, to w dalszej perspektywie czasu inwestycja stanie się niezwykle opłacalna. Inwertery sprawdzonych producentów posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Są też zdecydowanie mniej awaryjne.

Na rynku znajdziemy inwertery jedno oraz trójfazowe. Jeśli przewidujemy instalację o mocy mniejszej niż 3 kW, wówczas należy zdecydować się na jednofazowy falownik. W przypadku instalacji przekraczającej 3,6 kW mocy wybieramy falownik trójfazowy. A co z przedziałem 3 - 3,6 kW? To zależy. Musimy tutaj sprawdzić, jak urządzenia energochłonne są podłączone w naszym domu. Jeśli pod jedną fazę, wówczas decydujemy się na falownik jednofazowy. Jeśli mamy do czynienia z większą liczbą faz, wtedy zaleca się montaż inwertera trójfazowego.

Inwerter a panele fotowoltaiczne

Nie jest zaskoczeniem fakt, iż inwerter fotowoltaiczny należy dobrać w oparciu o moc paneli PV. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia, musimy znać maksymalną moc paneli słonecznych. Taką też moc powinien posiadać nabyty przez nas falownik.

W rzeczywistości trudno jest dobrać falownik idealnie do mocy paneli fotowoltaicznych. Stąd też zaleca się, aby moc paneli solarnych zawierała się w przedziale od 80 do 120% mocy inwertera. Dzięki temu zoptymalizujemy wydajność naszej elektrowni słonecznej. Możemy spotkać się z praktyką przewymiarowywania mocy inwertera, jednak należy to czynić pod okiem doświadczonych specjalistów.

Istotne parametry

Istnieje lista najistotniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze falownika fotowoltaicznego. Warto na samym początku zwrócić uwagę, czy dobieramy inwerter do instalacji on-grid czy off-grid. To, czy nasza instalacja PV łączy się z siecią energetyczną, ma znaczenie.

Kształt dachu naszego domu również nie pozostaje bez wpływu na działanie instalacji fotowoltaicznej. W przypadku skomplikowanych konstrukcji dachowych wykorzystuje się niekiedy tzw. optymalizatory mocy. Dzięki nim pobór energii przez instalację PV nie jest ilościowo dostosowany do najsłabszego panela. Dzięki temu znacznie zwiększymy sprawność naszej domowej elektrowni. Warto też pamiętać, że innym stosowanym rozwiązaniem są mikroinwertery, gdzie każdy panel posiada swój mały falownik.

98% - tyle mniej więcej powinna wynosić sprawność dobrego inwertera. To niezwykle istotny parametr, który informuje nas jak wydajny jest proces przemiany prądu stałego w zmienny. Bardzo istotny okazuje się także MPPT - wyszukiwanie punktu maksymalnej mocy. Zadaniem falownika jest jak najszybsze znalezienie takiego punktu i dostosowanie do niego swojej pracy. Przy zakupie falownika nie zapominajmy o sprawdzeniu jego certyfikacji. Zabiegajmy więc o to, aby serce naszej elektrowni słonecznej było bezpieczne i bezawaryjne. Powinno nam służyć przez wiele lat, co z kolei powinna potwierdzić odpowiednia gwarancja.